Як навчиться економити

Економити навчитися можна, і навіть потрібно. Способів багато, але не всім вони однаково підійдуть. Важливо зрозуміти для чого це потрібно. Можливо, є необхідність накопичити, і це складно зробити при скромних доходах. Або доходи високі, але вроджене тринькання і неконтрольовані витрати також залишають без грошей.

Здатність економити – це набутий навик. Можна заощадити разово, але звичку виробляє тільки системний підхід. А значить потрібно взяти на контроль власні витрати.

Куди йдуть гроші?

Щоб зрозуміти, на чому і як економити, важливо визначити, куди йдуть гроші. Для цього необхідно з початку місяця фіксувати всі витрати, навіть дрібні. У деяких випадках можна деталізувати, наприклад, покупки в магазині. Для аналізу досить вести облік два місяці. Це дозволить порівняти статті витрат і виключити разові витрати, наприклад, витрати на лікування, якщо тільки людина не хворіє кожен місяць або захворювання не носить хронічний характер.

Далі необхідно розглянути кожну статтю витрат. Наприклад, послуги зв’язку. Скоротити витрати можна змінивши зв’язкового оператора, якщо родичі і більшість друзів користуються певною мережею, або змінити сам тариф. Якщо у витратах на продукти багато напівфабрикатів, то можна заощадити, купуючи базові продукти. При цьому якість самого харчування тільки покращиться.

Як варіант, можна розглядати покупку продуктів раз на місяць. Частина можна придбати на оптовому ринку, до того ж це виключає витрати на спонтанні покупки. Якщо є схильність до тринькання, то такий стратегічний запас дотягнути до наступної зарплати. Ну а скільки купувати підкаже список запрошлие місяці.

Також виявляються систематичні «токсичні» витрати. Наприклад, обіди в кафе. Підсумкова щомісячна сума може неприємно здивувати. Готові обіди з дому істотно економлять кошти. Або інший приклад. Якщо до роботи складно добиратися (довго або з пересадками), періодично доводиться користуватися послугами таксі або стояти в пробках у власному автомобілі, то скоротити витрати можна змінивши місце проживання. Таким чином, необхідно провести аудит всіх груп витрат.

Корисні звички

Набагато складніше прищепити собі звички економити, якщо є схильність до спонтанних покупок і тринькання. Але тут не все безнадійно. Наприклад, після отримання доходу частина відразу переводити на ощадний або депозитний рахунок без можливості дострокового вилучення. З одного боку це дозволить накопичити, з іншого – доведеться жити на кошти, що залишилися і вимушено економити.

Якщо була здійснена спонтанна покупка, то її вартість відкласти на заощадження. І так кожен раз, незалежно від розміру незапланіронной витрати. Таким чином, і накопичення з’являться, але і витрати збільшаться. Біль від розставання з грошима вкорениться в підсвідомості, і наступного разу доведеться подумати, чи дійсно варто купувати цю річ.

Як існують вихідні без телефонів та інтернету, можна влаштувати безкоштовні дні. Ідея полягає в тому, щоб не витрачати гроші в ці дні, тобто всі розваги і придбання у вихідні повинні бути безкоштовними. Наприклад, замінити похід в кіно або кафе переглядом фільму по інтернету або прогулянкою в парку. Провести собі безкоштовне заняття фітнесом або танців по уроку з ютуба і т.п. Такі «розвантажувальні» дні дуже корисні для особистих фінансів.

Фінансові цілі

Якщо є фінансова мета, то економити набагато легше. По-перше, є розуміння для чого це потрібно. По-друге, бажання володіти сильно мотивує. Мозок сам підказує рішення, як і скільки грошей можна заощадити, адже розмір сум безпосередньо впливає на швидкість досягнення результату.

Якщо фінансових цілей немає, то їх можна придумати. Ставити собі невеликі завдання на місяць. Наприклад, накопичити фіксовану суму грошей, зробити потрібну, але постійно відкладається через брак коштів, покупку до призначеної дати або скоротити певну статтю витрат. Головне, щоб мета була реально здійсненною. Такі завдання стимулюють, а маленькі перемоги змушують пишатися собою.



Новини України