У сучасному світі дуже важливо стежити за своїм здоров’ям і зовнішнім виглядом. Однак в щоденних робочих і побутових проблемах ми часто не встигаємо дбати про себе. І, як результат – бачимо що обросли новими складками на животі та інших частинах тіла. Позбутися цього звичайно ж можна, і спорт в цьому випадку – найкращий помічник, але є й альтернативний варіант – Ліпосакція. Сьогодні ми звернемося до практикуючого пластичного хірурга з м. Запоріжжя – Децика Дмитра Анатолійовича, з питанням про те, що з собою уявляє ліпосакція живота, і як до неї підготуватися.
-Дмитро Анатолійович, розкажіть коротко про те, що таке ліпосакція, про яку ходить так багато чуток?
Ліпосакція живота – це процедура, яка пов’язана з тим, що здійснюється руйнування і видалення жиру сучасними методами. Ліпосакція може проводитися декількома способами:
Класична ліпосакція – це просто аспірація жирового вмісту за допомогою тонкої канюлі. До класичної ліпосакції, як правило, вже не вдаються – використовується томесцентна ліпосакція, коли зона передбачуваного видалення жиру інфільтрується або вводиться спеціальна речовина, що викликає набухання жирових клітин. Також в цей, так званий розчин Кляйна, входять такі складові: знеболювальна речовина лідокаїн, адреналін з метою спазмування судин, і після деякої експозиції через тонкі проколи, діаметром від 2 до 6 мм проводиться ліпоосперація жиру. На сьогоднішній день існують різні методики ліпоаспірації: є методики механічні, є – ультразвукової ліпосакції, коли попередньо жир руйнується за допомогою ультразвуку, але все це об’єднується в поняття ліпосакція.
Яким би способом жир не був зруйнований, все одно його потрібно оперувати чи відсмоктати з підшкірної жирової клітковини. Тому методика при всій своїй уявній простоті, досить складна у виконанні – вона досить травматична, і таїть якісь підводні моменти, про які ми ще поговоримо.
-Як же підготуватися до ліпосакції?
Ліпосакція, як я вже сказав – це хірургічна процедура. Тому до неї потрібно ставитися до як справжньою операції, незважаючи на те, що розрізи, які робляться під час проведення цієї операції, дуже мінімальні, але тканини, піддаються хірургічному впливу за допомогою аспірації, що в принципі носить досить травматичний характер. В обов’язковому порядку пацієнти, що йдуть на операцію ліпосакції або, як її ще називають, моделювання, готуються як до звичайної операції. Тобто проводиться обстеження:
- аналізи крові;
- виконується кардіограма;
- виконується при необхідності УЗД тих зон, в яких буде робитися операція
- проводиться огляд й іншими фахівцями.
Якщо немає ніяких протипоказань з боку здоров’я і ми не виявили ніяких протипоказань в аналізах крові, та в обстеженнях – призначається день операції.
-Які ж можуть бути протипоказання для проведення ліпосакції?
Протипоказання бувають такі:
- хронічні захворювання серцево-легеневої системи, які не компенсовано проходженням лікувальних заходів;
- цукровий діабет 1 або 2 типу, що не компенсовано;
- виражена анемія, тобто зниження кількості еритроцитів і гемоглобіну. Це один з важливих показників, так як проведення ліпосакції завжди пов’язане з тим, що якась частина крові втрачається разом з аспірантів, і чим більше аспірата, тобто видаляється тканини, тим більше крововтрати. Тому низькі показники гемоглобіну та еритроцитів є відносним протипоказанням до операції. Необхідно провести доопераційну підготовку, підвищити рівень гемоглобіну, і тоді можна дозволити пацієнту проходити операцію.
- хронічні захворювання, такі як гостра фаза або загострення виразкової хвороби; неконтрольована артеріальна гіпертензія і т.д.
-Як проводиться безпосередньо сама процедура і наскільки довго вона може тривати?
Оптимальним варіантом проведення ліпосакції є внутрішньовенне знеболювання або наркоз. Найкращий варіант, коли ліпосакція робиться на великих поверхнях, наприклад на передній черевній стінці. Звичайно краще використовувати внутрішньовенні знеболюючі, тому що це буде абсолютно комфортно і не боляче, тим більше що місцева анестезія все одно не дає такого ефекту знеболюючого.
Сама процедура ліпосакції займає якийсь час час. Це залежить від того, яка кількість регіонів, зон буде піддано проведення ліпосакції.
Також потрібно сказати що ліпосакція не є методом зниження надмірної ваги. Ліпосакція або ліпомоделювання – це як контурна пластика; це проведення якихось коригувальних об’ємів форм на тілі, але ніяк не зниження ваги. Тому багато тих, хто вважає, що можна відкачати 10 л жиру або 20 л жиру і це допоможе їм для схуднення – ні, нічого не станеться такого. І навіть видаливши 10 л жиру, хоча це дуже небезпечно і ми цього не робимо, ви не втратите вагу, тобто максимум втратите 1-2 кг, тому що жир за своїм обсягом легше, ніж рідина. Але це дає величезні ризики для стану здоров’я!
Потрібно сказати, що безпечна ліпосакція – це в межах 4 л жирового аспірату. Тоді можна розраховувати на швидкий хороший відновлювальний період і знижені ризики по здоров’ю в післяопераційному періоді.
Тривалість ліпосакції, як я вже сказав, залежить від того, яка кількість регіонів буде піддано видалення жиру. Липомоделирование, як правило, при невеликих ємностях, займає годину-півтори за часом. Коли ліпосакція виконується одночасно в декількох відділах, наприклад, в передній черевній стінці, це поперекова зона, стегна – процедура може займати близько 3,5 годин.
У своїй практиці ми використовуємо посилену ліпосакцію коли з метою забору жиру застосовується спеціальний вібраційний апарат, який дозволяє з досить високою швидкістю вводити і аспірировати речовини, що допомагає хірургу працювати швидше і легше. Вібраційна ліпосакція полегшує процес проникнення канюлі в тканини і таким же чином покращує аспірацію жирової тканини. Тому операції краще проводити під внутрішньовенним знеболенням, а також виконувати хорошими апаратами і тоді буде хороший результат.
-Яка тривалість післяопераційного періоду? Що необхідно додатково робити для доведення до потрібного результату?
Як правило, після невеликої ліпосакції, наприклад, видалення якоїсь частини на стегнах або невеликої частини живота, пацієнти можуть бути виписані після процедури в цей же день. Якщо ж ліпосакція, виконується в обсязі до 4л то, як правило, пацієнт добу перебуває під наглядом.
У післяопераційному періоді в обов’язковому порядку надаватися компресійну білизну, яка чинить тиск на цих поверхні з метою зменшення набряку. Основна мета цього – перешкодити наростанню набряку в тих зонах, де був видалений жир.
Компресійна білизна, як правило, носиться протягом 6-8 тижнів. Перші 4 тижні це носіння повинно бути постійним, тобто вдень і вночі пацієнт повинен перебувати в цій білизні (але він може знімати його для купання, або щоб випрати). Другий місяць пацієнту рекомендується надягати компресійну білизну в денний час, для того щоб отримати хороший результат.
Процес реабілітації після ліпосакції можна розділити на два періоди:
І період: це ранній період, близько 2-3 тижнів. За цей період йдуть видимі синці, набряки тієї зони, де була проведена ліпосакція, проходить дискомфорт. І вже після цього, пацієнт більш активно починає свою життєдіяльність, наприклад, може без проблем займатися своєю побутовою роботою.
ІІ період: це повна реабілітація. Тривалість її залежить, знову ж таки, від обсягу проведеної ліпосакції, від кількості зон і обсягу виддаленого жиру. В середньому це близько 3 місяців. За цей період відбувається повне скорочення тканин шкіри після ліпосакції, відновлюється нормальна щільність тканин, йдуть всі набряки, розсмоктуються ущільнення, і після цього періоду людина бачить реальні результати ліпосакції. Іноді кінцевий результат може відтягатися і до 6 місяців, якщо проведена велика ліпосакція і видалений досить великий обсяг жиру, тому що тканини не встигають дуже швидко скорочуватися і відповідно не виходить швидко досягти кінцевого результату.
-Коли можна займатися спортом після ліпосакції?
Після ліпосакції можна займатися спортом, як правило через 10-14 днів. У цей період йдуть всі больові відчуття, дискомфорт. І, в принципі, в подальшому потрібно займатися спортом. Спорт і фізична активність в будь-якому випадку покращують результат ліпосакції, бо посилений кровообіг в тканинах, посилений метаболізм, сприяють тому, що прискорюється процес розв’язання ущільнень, поліпшується лімфодренаж тканин. Таким чином, процес реабілітації прискорюється.