Усвідомленість не приходить до людини відразу при народженні. Вкрай рідко вона з’являється до повноліття. Найчастіше її знаходять років близько 30, пройшовши через біль і досвід. До деяких вона не приходить ніколи.
Усвідомленість – це така якість людини, при якій вона завжди, в будь-який момент свого життя (коли вона притомна), чітко розуміє:
- що вона робить і навіщо їй це потрібно;
- як вона почувається, і які у цього наслідки;
- чого вона хоче від життя і як цього домогтися;
- які у неї життєві цілі і що її до них наближає, а що віддаляє.
Вправа для підвищення усвідомленості: алгоритм дій
Коли ви вирішите, що вам потрібна усвідомленість, спробуйте протягом декількох днів (а краще тижнів) практикувати наступну вправу.
- Заведіть будильник на своєму телефоні на 4-5 різних проміжків часу. Краще, щоб цей час був хаотичним, але приблизно рівновіддаленим один від одного. Наприклад, о 8:42, 12:11 16:02 19:51.
- В налаштуваннях поставте щоденне повторення цих будильників в один і той же час.
- І кожен раз, коли дзвенить будильник, “скануйте” стан свого тіла.
Що значить “сканувати”? Мається на увазі, що в цей момент ви думаєте про те, як розташоване ваше тіло в просторі, що відчувають руки, ноги, голова, внутрішні органи. Така маленька медитація.
Навіщо? Сканування потрібне для того, щоб помічати якісь затиски і болі, які в рутині легко проігнорувати. Наприклад, коли сидимо в неправильному для хребта положенні, або годинами дивимося в монітор ноутбука, не помічаючи, що очі вже починають пекти.
Якщо це так, необхідно спробувати це виправити: розслабити, змінити позу, вийти на свіже повітря, якщо потрібно. Або відзначити для себе, що вас щось турбує, і з цим потрібно звернутися до лікаря.
- Після того, як ви усвідомили, що в конкретний момент відбувається з тілом, запитайте себе “Що я зараз роблю і навіщо мені це потрібно?”, “Що я при цьому відчуваю, чи доставляє мені це радість/задоволення?”, “Чи пригнічує/втомлює це мене? “,” Чи корисно мені це і як це відіб’ється на моєму подальшому житті? “.
Навіщо? Усвідомлювати, чим ми зараз займаємося, потрібно для того, щоб скоротити або зовсім прибрати витрату часу на непотрібні справи та шкідливі звички: перегортання стрічок соцмереж, спілкування в чатиках ні про що, паління, вигладжування брюк до ідеального стану, хоча вони через 5 хвилин помнуться в транспорті і т.д .
Все це допомагає зрозуміти для себе, чи реально приносять нам користь ті заняття, які нам щодня доводиться виконувати, або ми живемо чужими поглядами і думками.