Зміни цін на продукти в 2023 році. Різні експерти пояснюють причини “американських гірок” в Україні

Після Новорічних свят, вартість продуктів традиційно пішла на зниження. Тенденція почалася ще у лютому 2023 року і продовжується у березні. Незважаючи на землетруси в Туреччині, які пошкодили логістичні шляхи, дефіцит овочів та фруктів скасовується, бо Україна має поставки з країн ЄС та інших дружніх держав. 

Є велике “але” – імпорт та ввезення товарів з Туреччини. Тому, зростання вартості на ключові позиції для пересічних споживачів, на жаль, присутня. Таким чином, відносно січня, коли огірки були по 75 грн/кг, у березні вона складає 144 грн/кг. Шалені “американські гірки” намагаються пояснити різні експерти. Для заробітків можна використати самі популярні ігрові автомати, які надаються легальним Українським клубом. 

По словам аналітика Клубу аграрного бізнесу України, Максима Гопка, що причинами зростання цін криються у землетрусах в Туреччині, порушені логістики та зменшення власної продукції на ринку. Справа в тому, що кожного року на початку весни, Україна імпортує більше, ніж виробляє сама. Також, він зазначає, що великий обсяг товарів до нас приходив з Туреччини. Тому, ціни повинні поступово знизитися до другої половини березня за умови потепління. 

У поточному році прогнозують сповільнення продовольчої інфляції 

Павло Мартишев (аналітик із Київської школи економіки) заявив, що за підсумком 2023 року, продовольча інфляція знизиться до 10-15%. Також, эксперт зазначив, що залишаться товари, які не оминуть подорожчання. До них відносяться:

  • М’ясо;
  • Овочі;
  • Фрукти.

Збалансованими залишаться крупи, хліб та олія. Також, фахівець дав привід для радощів стосовно гречки. Враховуючи зниження ціни на неї, дефіциту він не прогнозує. На додаток, фермери змогли засіяти гречкою багато площ бо це було вигідно у сенсі ціни за гектар та багатого внутрішнього ринку.

Також, є конструктивні тези від другого аналітика Київської школи економіки, Валентина Літвінова. На його думку, ціни на продукти будуть залежати від поточної ситуації на фронті та фінансової підтримки України з боку Заходу. Якщо по цим параметрам ситуація буде на боці України, інфляція не зросте більше, ніж до 20%. Ця цифра може бути меншою, але очікувати не варто. 

За його словами, є й певні економічні чинники, наприклад, продовження скорочень посівних площ та врожайності. Але, цей фактор не буде принциповим у формуванні цін, тому що Україна вирощує у 5-6 разів більше сільгосп продуктів, чим споживає. Можуть бути неочікувані стрибки цін на м’ясо, які матимуть суто сезонний характер. Насамкінець, ціни будуть залежати від попиту на відповідну продукцію. 

Що кажуть у владі України

На думку аналітиків із Національного Банку України, пришвидшенню уповільнення інфляції може завадити військова агресія рф. Але, поступово, ціни будуть зменшуватися. Цьому сприятимуть такі чинники, як, наприклад, зниження всесвітньої інфляції, налагодження логістичних шляхів тощо. 

У наступні роки ситуація може докорінно змінитися завдяки зниженню ризиків безпеці країни, налагодженню нових торговельних відносин та збільшенню врожайності. Так, експерти прогнозують падіння інфляції до 10.4% в 2024 році. А, в 2025 – до 6.7%.

Новини України