Змінили запобіжний захід: у Черкасах відбулося одразу два засідання суду над промосковським митрополитом

За інформацією: Суспільне Черкаси.

Судове засідання 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

У Черкасах 27 червня під Будинком правосуддя зібралися містяни. Там, у Соснівському та у Придніпровському районних судах, відбулося два засідання у справі щодо керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Феодосія, якого судять понад рік.

У Придніпровському районному суді підозрюваному обрали запобіжний захід стосовно пʼятої підозри, яку він отримав 19 червня, — це цілодобовий домашній арешт до 17 серпня. У Соснівському районному суді прокурор клопотав про посилення запобіжного заходу — просив застосувати стосовно підсудного тримання під вартою на 60 діб з правом внесення застави. Суд клопотання відхилив, повідомили кореспонденти Суспільного з місця події.

Нагадаємо, суд над митрополитом — Денисом Снігірьовим, триває понад рік: у 2023 році йому повідомили три підозри за розпалювання міжрелігійної ворожнечі та заперечення збройної агресії Російської Федерації. Із 12 квітня він перебував під цілодобовим домашнім арештом, а з 20 грудня — під нічним домашнім арештом. Четверту підозру митрополит Феодосій отримав 23 лютого 2024 року. Його звинуватили у "підривній діяльності" проти України. 29 травня митрополиту продовжили нічний домашній арешт ще на два місяці. 19 червня підсудному повідомили пʼяту підозру — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань.

Містяни під Будинком правосуддя в Черкасах, 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Під Будинок правосуддя, перед засіданнями, учасники акції принесли з собою плакати з вимогами припинити діяльність церкви московського патріархату в Черкасах, а її керівника — підсудного митрополита Феодосія, посадити під цілодобовий домашній арешт, повідомили з місця події кореспондентки Суспільного.

Таким чином містяни висловлюють свою позицію щодо тривалого суду, розповів учасник акції Денис Гайда.

Роман з Черкас приходить на акції під Будинок правосуддя постійно:

"Я був на усіх акціях, оскільки вважаю, що московський патріархат — це агенти КДБ, ФСБ. Їх потрібно вирізати, як скальпель хірурга вирізає пухлину. Потрібно, я вважаю, всіх промосковських священників обміняти на наших військовополонених".

Містяни під Будинком правосуддя в Черкасах, 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Що було під час першого засідання

Спочатку відбулося засідання у Придніпровському районному суді, де підозрюваному обрали запобіжний захід стосовно пʼятої підозри — порушення рівноправності громадян залежно від їхніх релігійних переконань.

Після нарадчої кімнати суд ухвалив залишити підсудного під цілодобовим домашнім арештом до 17 серпня.

Як відбулося друге засідання

У Соснівському районному суді прокурор Вадим Коломієць клопотав про посилення запобіжного заходу:

"Було встановлено, що згідно з новою підозрою, злочин кваліфікується як тяжчий. Відповідно до підозри, підозрюваний знову розпалював міжрелігійну ворожнечу. Також ми зазначаємо, що підозрюваний порушує вказівки суду. Оскільки існують ризики, то необхідно застосувати тримання під вартою", — пояснив прокурор.

Також прокурор додав, що вони просять встановити розмір застави два мільйони дві тисячі гривень та взяти підозрюваного під варту на 60 діб.

Правозахисник з боку обвинувачення Тараненко додав, що підозрюваний може впливати на свідків, тому це, з його слів, вважається ризиком. Також, з його слів, існує імовірність повторення правопорушень.

Захисник підсудного — адвокат Володимир Юдін, просив відмовити у клопотанні прокурора та заявив, що вважає, що прокуратура маніпулює судом і ставить під сумнів компетентність рішень, які ухвалив суд:

"Прокурор вже не вперше подає таке клопотання. Якщо переглянути копію підозри, то є питання в тому, звідки вона в прокурора взялась. Прокурор просить визначити розмір застави. По цій статті не може бути більшим, ніж 20 прожиткових мінімумів — 53 600 гривень. Вже не перший рік розглядається ця справа. Феодосій не допустив жодного порушення і виконує всі вимоги суду. Захист просить відмовити у задоволенні клопотання і залишити цілодобовий домашній арешт".

Судове засідання 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Підсудний Денис Снігірьов під час засідання попросив не задовольняти клопотання і розповів, що в нього дійсно є статус правозахисника ООН.

"9 числа буде мій виступ у Женеві щодо звинувачень української православної церкви. Представник моніторингової комісії ООН був тут, на суді, і бачив криваве побиття наших вірян у Храмі Різдва. Щодо клопотання — я жертва, яку б'ють, грабують і ґвалтують, і ще намагаються посадити у в'язницю. Мені пропонували декілька разів виїхати з країни. І через те, що я відмовився, оце підіймаються ці кримінальні справи і підозри", — заявив обвинувачений.

Містяни під Будинком правосуддя в Черкасах, 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Поки тривала нарадча кімната, під Будинком правосуддя молилися віряни.

Судове засідання 27 червня 2024 року, під Будинком правосуддя віряни моляться, аби підтримати підсудного митрополита. Суспільне Черкаси

Опісля нарадчої кімнати, суд клопотання про тримання під вартою відхилив.

Із Будинку правосуддя до автомобіля підсудного проводжали учасники акції. Вони вигукували "Геть московського попа" та демонстрували плакати.

Події під Будинком правосуддя 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Події під Будинком правосуддя 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Події під Будинком правосуддя 27 червня 2024 року. Суспільне Черкаси

Що відомо про керівника Черкаської єпархії УПЦ МП та суди стосовно нього

  • Працівники СБУ повідомили про підозру керівникові єпархії УПЦ МП за ст. 161 Кримінального кодексу України у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Про це Суспільному повідомили у відомстві. Керівникові єпархії УПЦ МП загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років.
  • У грудні СБУ провела контррозвідувальні (безпекові) заходи на об’єктах московського патріархату в Черкаській області.
  • Під час контррозвідувальних заходів СБУ виявила в єпархіях УПЦ (МП) російську пропагандистську літературу та прапор так званої "Новоросії". Також бібліотеку з пропагандистською літературою російських авторів, повідомили Суспільному у пресслужбі СБУ області.
  • 20 лютого керівникові єпархії УПЦ МП повідомили про підозру у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі. Йому влаштували допит у Черкаській окружній прокуратурі, опісля Соснівський районний суд обрав йому міру запобіжного заходу та відпустили під особисте зобов'язання, у коментарі Суспільному розповіла речниця Черкаської обласної прокуратури Богдана Кулик.
  • 12 квітня митрополиту Черкаському і Канівському Феодосію — Денису Снігірьову, якого підозрюють у розпалюванні міжконфесійної ворожнечі, вдруге обрали запобіжний захід. Його взяли під цілодобовий домашній арешт на 60 діб.
  • 13 квітня Черкаському керівникові УПЦ МП одягнули електронний браслет, повідомили у пресслужбі єпархії.
  • Під час засідання 1 серпня 2023 року прокурор зачитав повний обвинувальний акт щодо обвинуваченого. Той своєю чергою вини не визнав. Оскільки свідки не були готові, тоді засідання перенесли.
  • 4 жовтня суд перенесли, бо не з'явився адвокат. На засіданні мали допитувати потерпілих. Однак судовий розгляд перенесли на 24 жовтня.
  • 9 жовтня Києво-Святошинський районний суд Київської області відмовив прокуратурі у взятті під варту митрополита Черкаського і Канівського УПЦ МП Феодосія (Дениса Снігірьова).
  • 24 жовтня не відбулося засідання у справі стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП митрополита Феодосія (Дениса Снігірьова). Причина — не зʼявилися потерпілі.
  • Під час засідання 13 листопада сторона обвинувачення клопотала, аби підсудного взяли під варту. Утім суд продовжив дію запобіжного заходу та призначив нове засідання.
  • Під час засідання 23 листопада допитали потерпілого — військового капелана. Він розповів, чому подав заяву до СБУ.
  • На засіданні 11 грудня був запланований допит одного з потерпілих, утім він не зʼявився, оскільки перебуває у зоні бойових дій та не виходить на звʼязок два місяці.
  • Під час судового засідання 6 лютого керівникові Черкаської єпархії УПЦ МП митрополиту Феодосію (Денису Снігірьову) послабили запобіжний захід — нічний домашній арешт скоротили.
  • 23 лютого керівнику Черкаської єпархії УПЦ МП оголосили четверту підозру, повідомила у коментарі Суспільному речниця СБУ в області Катерина Дрога. Йдеться про ще одну підозру за ст. 161 Кримінального кодексу України — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань, вчинене службовою особою повторно.
  • 5 березня 2024 року засідання у справі черкаського керівника УПЦ скасували через госпіталізацію підозрюваного.
  • Під час судового засідання 13 березня Денису Снігірьову обрали запобіжний захід в межах четвертого кримінального провадження. Йдеться про запобіжний захід стосовно кримінального провадження за статтею 161 Кримінального кодексу України.
  • 14 березня прокурор просив взяти обвинуваченого під варту, але суд відмовив.
  • 3 квітня прокурори з Черкас скерували до суду обвинувальний акт щодо священника з УПЦ (МП). Його підозрюють у розпалюванні релігійної ворожнечі.
  • 5 квітня обвинуваченому продовжили запобіжний захід — нічний домашній арешт на 60 діб. На початку засідання прокурор клопотав про зміну запобіжного заходу, а священник просив зняти електронний браслет.
  • 15 квітня потерпілий клопотав про відвід судді, яка веде справу стосовно керівника Черкаської єпархії УПЦ МП. Клопотання не задовольнили.
  • Перед судовим засіданням 15 травня адвокат митрополита Володимир Юдін заборонив журналістам знімати і фотографувати його, колег-адвокатів та митрополита Феодосія. Суддя підтримала заборону і нагадала про заборону зйомки свідків. На засіданні відбувався допит свідка у справі.
  • 6 червня під Будинком правосуддя зібралися містяни. Вони закликали, аби діяльність церкви московського патріархату в Черкасах припинили, а митрополита Феодосія посадили під цілодобовий домашній арешт. На суді заслухали свідка.
  • 11 червня у Соснівському суді відбулося чергове засідання, під час якого підсудний попросив захисту від учасників акції, які приходять на засідання суду.
  • 19 червня підсудному митрополиту повідомили пʼяту підозру — порушення рівноправності громадян залежно від їх релігійних переконань.

Новини України