З 25 листопада 2024 року набули чинності законодавчі зміни щодо декларування зброї. У цьому напрямку на Чернігівщині працюють п’ять мобільних груп: при Чернігівському, Ніжинському, Прилуцькому, Корюківському та Новгород-Сіверському районних відділах поліції. Як і яку саме зброю можна задекларувати, а яку необхідно здати? Що для того потрібно? В чому різниця між декларуванням та реєстрацією? Та що буде в разі, якщо приховану незадекларовану зброю виявить поліція? Про це розповів начальник сектору контролю за обігом зброї Головного управління Нацполіції в Чернігівській області Руслан Ващенко у програмі “Праймвечір. Акценти” на “Українському Радіо Чернігів”, пише Суспільне Чернігів.
Про яку саме зброю йдеться в законодавчих змінах
Як пояснив Руслан Ващенко, законодавчі зміни, про які йдеться, передбачають право населення України задекларувати й легалізувати зброю, що зберігається в них незаконно.
“Це може бути зброя нарізна, незалежно від того — трофейна вона, залишена РФ, або ж зброя, яка перебуває у наших громадян. І також гладкоствольна зброя”.
Дозволено задекларувати своє користування на період воєнного стану на зброю:
- нарізну — калібру до 12,7 міліметра;
- гладкоствольну — калібру до 23 міліметрів.
“Кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети і інше важке озброєння поки що декларувати не передбачається. Але цю зброю можна здати без притягнення до кримінальної відповідальності. Тобто, статтею 263, пунктом 3 внесено зміни: «не підлягає притягненню до кримінальної відповідальності особа, яка добровільно здала вогнепальну зброю і боєприпаси або ж вибухові матеріали і вибухові пристрої»”, — зазначає Руслан Ващенко.
Гранати, за його словами, також можуть бути добровільно передані до органів підрозділів поліції:
“Краще їх не декларувати, а викликати або ж ДСНС, або ж вибухотехнічні служби”.
Чим декларування зброї відрізняється від реєстрації зброї
Якщо йдеться про реєстрацію або ж перереєстрацію — мається на увазі, що ця зброя вже зареєстрована і в неї вже є власники, які перебувають на обліку згідно з діючим законодавством.
Що ж стосується декларування, пояснює Руслан Ващенко, то це стосується зброї, яка не зареєстрована і її спочатку потрібно задекларувати.
“Декларування зброї відбувається на період воєнного стану або ж до моменту скасування воєнного стану. А потім громадяни мають право звернутися письмово до підрозділів органів національної поліції щодо залишення у себе цієї зброї та зареєструвати її згідно з вимогами діючого законодавства або ж добровільно здати на користь держави”.
Що потрібно зробити, щоб задекларувати зброю
“Якщо людина знайшла зброю, вона телефонує на лінію “102” або ж на “112” і повідомляє, що “я знайшла таку то зброю, хочу її задекларувати”. Диспетчер, в свою чергу, запитає прізвище, ім’я та по-батькові, вид озброєння, місце перебування і що знайшли конкретно. А також, чи є можливість доставити цю зброю до найближчого територіального підрозділу поліції”, — пояснює Руслан Ващенко.Реклама:
За його словами, якщо людина не вміє поводитися зі зброєю, не знає, як правильно її розрядити, то краще нічого не чіпати, а дочекатися правоохоронців.
“При Чернігівському, Ніжинському, Прилуцькому, Корюківському та Новгород-Сіверському районних відділах поліції створені мобільні групи щодо декларування зброї. Тобто диспетчер скидує такий виклик на цю групу і вже далі вона цим займається”.
Руслан Ващенко каже: порядок декларування передбачає, що протягом 24 годин зброя має бути задекларована.
Документи, які необхідні для декларування зброї:
- фотографія 3,5 х 4,5;
- документ, який посвідчує особу (паспорт);
- витяг про реєстрацію місця проживання;
- ідентифікаційний код;
- поліс страхування.
Читайте також: “Ми не компенсуватимемо брак обладнання молодістю солдат” — Зеленський про зниження мобілізаційного віку
Курси не потрібні, але умови зберігання зброї мають бути відповідними
“Зброя обов’язково перевіряється правоохоронцями по обліках, фотографується (справа, зліва, маркування, номерний знак). Якщо там все нормально, беруться документи, які були перераховані раніше, скільки там займає часу і виписується талон-повідомлення громадянину, який здав зброю. Помідомлення-талон на руках, зброю він забирає з набоєм і боєприпасом і їде до себе додому для зберігання. Зброя ця повинна зберігатися в замкнутому сейфі в недоступному для сторонніх людей місці: набої окремо, зброя окремо. Ті, хто мають зброю, вони знають, як виглядає такий сейф і які мають бути умови. Якщо людина не знає, то їй пояснять, як це має бути”, — говорить Руслан Ващенко.
Він зазначає, що проходити спеціальні підготовчі курси щодо поводження зі зброєю (такі курси проходять у разі, коли зброю реєструють, — ред.) не потрібно.
“Порядок декларування на даному моменті не передбачає проходження навчання щодо матеріальної частини зброї. Людину проінструктують, вона підпише зобов’язання, яке є у переліку. Тобто ця зброя передбачена для відсічі збройної агресії РФ або інших країн. Ця зброя повинна зберігатися вдома, але таким чином вона буде зберігатися вже законно”.
Як пояснює Руслан Ващенко, не потрібно й звертатися до свого дільничного, щоб повідомити про те, що у вас на руках є документ про задекларовану зброю.
“Вона вже буде внесена до бази даних і на момент декларування там буде вказано, і хто її приніс і де вона буде зберігатися. Це не єдиний реєстр зброї, це окремий реєстр саме задекларованої зброї”.
Якщо зброю не задекларувати?
Якщо ж людина знайшла зброю або вибухонебезпечний предмет і не задекларувала, а просто забрала додому і зберігає у себе, то в разі, якщо це виявлять правоохоронці, на таку людину чекає кримінальна відповідальність, пояснює Руслан Ващенко.
“Це стаття 263 Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до семи років. Тобто я не раджу. Поки є можливість здавати, декларувати зброю, треба цією можливістю користуватися”. Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Як повідомляв MYNIZHYN, у Ніжині викрили 44-річного місцевого жителя, якого підозрюють у продажі підствольного гранатомета та трьох гранат. Чоловіка затримали та помістили до ізолятора тимчасового тримання. Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube