Всім українцям перерахували плату за доставку газу: скільки тепер доведеться платити починаючи з січня

В Україні з 1 січня всім споживачам газу перерахували платіжки за доставку газу. В деяких випадках платити доведеться більше. Це стосується тих, хто збільшив споживання в період з жовтня 2023-го і до кінця вересня 2024-го в порівнянні з аналогічним періодом 2021/2022.

Відео дня

Платити за доставку газу доведеться навіть тим, хто взагалі не споживає блакитне паливо, але підключений до мереж. І якщо не заплатити добровільно, боржнику загрожуватиме арешт рахунків. Про те, як змінились суми в платіжках і чому різниця в тарифах може досягати більше 400%, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

З січня платіжки перерахують. Всі платитимуть різні суми

Українці платять за доставку газу щомісячно, навіть якщо взагалі не користуються блакитним паливом (але підключені до газової мережі). Сума в платіжки рахується так: середнє місячне споживання (як воно рахується, читайте далі) помножити на тариф вашого оператора газорозподільчих мереж (ГРМ).

Тариф на доставку залежить від протяжності мережі, кількості споживачів, обладнання, стану мережі та навіть рівня зарплат. Для прикладу розглянемо тариф на доставку газу в двох містах Полтавської області. Планова замовлена потужність (тобто кількість газу) в м. Кременчук майже в 14 разів більша, ніж в Гадячі. При тому повна собівартість для “Гадячгаз” складає 54,2 млн грн, а у “Кременчукгаз” в 3,7 разів вища – 203 млн грн.

Тобто Кременчук на доставку в 14 разів більше газу має собівартість всього в 3,7 разів вищу, ніж в Гадячі. В результаті клієнти “Кременчукгаз” платять за доставку кубометру – 0,552 грн, тоді як тариф “Гадячгазу” складає 2,388 грн. Тариф на сам газ в обох містах однаковий – 7,96 грн. Однак вартість доставки відрізняється в 4,3 рази.

Об’єм споживання враховується за газовий рік – з жовтня по вересень. Наприклад, минулого року ми платили за доставку з урахуванням тих об’ємів, які використали з жовтня 2022-го до вересня 2023-го. А цього року порахують об’єм, який спожили з жовтня 2023-го до кінця вересня 2024-го.

Розглянемо кілька варіантів. Допустимо, що родина за газовий рік 2022/2023 спожила 1000 кубометрів газу, отже, щомісяця в середньому витрачала 83,33 кубометри. За доставку такої кількості блакитного палива і надходили платіжки минулого року.

Для мешканців Гадячу доставка такої кількості кубометрів коштувала 199 грн. А для Кременчука – всього 46 грн. Тут варто додати, що якщо ви використовуєте газ для опалення будинку та підігріву води, споживання може бути значно більшим. І навпаки, якщо ви використовуєте газ тільки для приготування їжі, сума в платіжках може бути меншою.

Тепер розглянемо два варіанти, як могли змінитись суми в платіжках з 1 січня 2025-го. Сам тариф не змінився, отже, суми в платіжках зміняться тільки в результаті зміни об’ємів споживання. Отже:

  • якщо ви збільшили споживання на 30%. Щомісяця доведеться платити за доставку 108,33 кубометрів. В Гадячі платіжка збільшиться з 199 до 258,69 грн. А для мешканців Кременчука – з 46 до 59,79 грн;
  • якщо ви зменшили споживання на 30%. Щомісяця доведеться платити за доставку 58,33 кубометрів газу. В результаті платіжки знизяться в Гадячі з 199 до 139,29 грн, а для мешканців Кременчука – з 46 до 32,19 грн.

Вінницька область “Газмережі” 2,112 ТОВ “Газовик” 2,148 ТОВ “Газпостачсервіс” 2,952 Волинська область “Газмережі”, Волинська філія 1,884 Дніпропетровська область “Газмережі”, Дніпровська філія 1,080 “Газмережі”, Дніпропетровська філія 1,512 “Газмережі”, Криворізька філія 0,636 Донецька область ПАТ “Донецькоблгаз” 1,416 ПАТ “Маріупольгаз” 1,740 Житомирська область “Газмережі”, Житомирська філія 2,040 Закарпатська область “Газмережі”, Закарпатська філія 2,388 Запорізька область ПАТ “Запоріжгаз” 1,104 ПАТ “Мелітопольгаз” 2,208 Івано-Франківська область “Газмережі”, Івано-Франківська філія 2,232 ПАТ “Тисменицягаз” 2,388 Київська область “Газмережі”, Київська філія 1,788 ПАТ “Київгаз” 0,384 Кіровоградська область “Газмережі”, Кропивницька філія 1,788 Луганська область ПАТ “Луганськгаз” 1,884 Львівська область “Газмережі”, Львівська філія 2,028 ДГХП “Сірка” 1,452 ТОВ “Спектргаз” 2,820 Миколаївська область “Газмережі”, Миколаївська філія 2,388 Одеська область ПАТ “Одесагаз” 1,308 Полтавська область ПАТ “Гадячгаз” 2,388 ПАТ “Кременчукгаз” 0,552 ПАТ “Лубнигаз” 2,388 ПАТ “Полтавагаз” 2,112 Рівненська область “Газмережі”, Рівненська філія 1,848 Сумська область “Газмережі”, Сумська філія 1,608 Тернопільська область “Газмережі”, Тернопільська філія 2,100 ПАТ “Тернопільміськгаз” 0,960 Харківська область “Газмережі”, Харківська міська філія 0,516 “Газмережі”, Харківська філія 2,388 Херсонська область ПАТ “Херсонгаз” 1,944 Хмельницька область “Газмережі”, Хмельницька філія 1,848 ПАТ “Шепетівкагаз” 1,284 Черкаська область “Газмережі”, Черкаська філія 0,684 ПАТ “Уманьгаз” 2,340 Чернівецька область “Газмережі”, Чернівецька філія 2,388 Чернігівська область “Газмережі”, Чернігівська філія 2,112

“Розмір плати за розподіл (доставку) газу розраховується індивідуально для кожного абонента”, – пояснюють в компанії “Газмережі”. Якщо ви взагалі не використовуєте газ, але споживаєте мінімальні об’єми, але підключені до газової мережі, ви маєте щонайменше платити за доставку такого об’єму блакитного палива:

  • 39 кубів на рік – якщо газ використовується тільки для приготування їжі;
  • 126 кубів – якщо газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
  • 314 кубів на рік – якщо газ використовується зокрема й для опалення.

“За основу для розрахунку мінімальної вартості послуг з доставки береться обсяг газу, який визначається Оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу спожитого клієнтами палива у минулий газовий рік… Зазначимо, що мінімальну плату за доставку природного газу затверджено для таких категорій споживачів: нові споживачі та/або домогосподарства, що мають період споживання природного газу менший за дев’ять місяців; домогосподарства, які тривалий час не користувались газом, зокрема яким припинено розподіл газу шляхом опломбування”, – пояснили в “Газорозподільних мережах”.

Коли доведеться переплачувати за доставку газу

Всього є два варіанти, коли вам доведеться переплачувати за доставку газу (якщо не враховувати технічні помилки зі сторони постачальника послуги). Перший – якщо ви взагалі не споживаєте газ, живете в іншому помешканні, але не відключаєте газ. В такому випадку доведеться платити лише за підключення до блакитного палива. Щоб не переплачувати, достатньо звернутись до свого оператора ГРМ та написати заяву про відключення від газової мережі.

Другий – якщо ви не передаєте покази газового лічильника. В такому випадку вам можуть порахувати доставку по усередненим об’ємам споживання. А вони можуть бути значно більшими, ніж фактично спожиті об’єми.

При тому, скоріш за все, платити за газ все одно доведеться. Наприклад, в грудні 2024-го Володимир-Волинський міський суд відмовив задовільнити позов чоловіка, який вимагав “Волиньгаз” скасувати борг за доставку газу.

Позивач ще з липня 2022-го разом з родиною проживає в Італії. При тому йому нарахували 3874 грн за доставку газу. “Незважаючи на нульовий показник споживання природного газу згідно показників лічильника, відповідач нараховує за доставку газу за міфічні кубометри газу, які не прив`язані до показників лічильника”, – йдеться в матеріалах справи. Представник “Волиньгазу” пояснив, що розмір плати за доставку розрахували в 2023-му, виходячи з обсягів споживання за газовий рік з жовтня 2021-го до вересня 2022-го. В цей період родина ще до переїзду в Італію встигла використати 1520 кубометрів газу. Отже, щомісячно треба було платити за доставку 126,6 кубометрів.

Далі ж, навіть якщо родина взагалі не споживала газ, нарахування відбувалось з мінімальними граничними об’ємами. “Суд звертає увагу на доводи відповідача, що припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадку розірвання нього договору”, – йдеться в рішенні суду.

В результаті суд визнав: за доставку газу в квартирі в Україні треба платити, навіть якщо ще кілька років тому ви виїхали в іншу країну і в квартирі ніхто не живе. Якщо ви хочете, щоб квартира залишалась порожньою і не хочете платити за доставку газу, треба розірвати договір (а він підписується автоматично) на доставку газу та відключити блакитне паливо.

Джерело

Новини України