“Воєнні дороги пройшов з бандурою”: історія бійця дивізії “Галичина” Ярослава Бабуняка з Тернопільщини

За інформацією: Суспільне Тернопіль.

Світлина Ярослава Бабуняка. Суспільне Тернопіль

У Тернопільському мистецькому фаховому коледжі організували лекцію, концерт і виставку, присвячену пам’яті співака, диригента, бандуриста, бійця дивізії "Галичина" Ярослава Бабуняка. На виставці, окрім фотографій та статей, презентували дві бандури, які під його керівництвом виготовили в таборі для військовополонених в Італії.

Про це повідомила Суспільному співорганізаторка заходу просвітянка Ярослава Павлів.

За її словами, під час Другої світової війни Ярослав Бабуняк усі свої воєнні дороги пройшов з бандурою.

Експонати виставки. Суспільне Тернопіль

"Він з собою завжди носив не лише зброю, а й бандуру. Співом і грою підтримував бойовий дух побратимів. Після війни опинився в таборі для військовополонених в місті Ріміні в Італії. Там у полоні кожен займався, чим міг: хтось малював, хтось писав, а хтось захопився музикою".

В італійському місті Ріміні разом з побратимами. Суспільне Тернопіль

У полоні, каже Ярослава Павлів, Ярослав Бабуняк разом з іншими полоненими організував чоловічий хор "Бурлака". При хорі створили тріо, квартет і октет бандуристів. Бандури полонені виготовляли самостійно.

Ярослава Павлів, співорганізаторка заходу, просвітянка. Суспільне Тернопіль

"Він був організатором виготовлення бандур і навчання бандуристів за колючим дротом табору. Інструменти виготовляли з підручних матеріалів, буквально "з нічого". Полонені використовували бочки з-під оселедців і молока, дошки від ящиків. Кріплення для струн робили з гарматних гільз, а самі струни — з телефонічних дротів. За це Ярослав здобув у таборі велике визнання. Його називали "батьком бандуристів".

Бандури учнів Ярослава Бабуняка. Суспільне Тернопіль

Дві бандури, які представили на виставці, належали учням Ярослава Бабуняка.

"Власники надіслали мені їх ще за свого життя. Володимир Мота надіслав свій інструмент з Канади, а Борис Боднар — зі Сполучених Штатів. Разом з матеріалами, які представили на стендах, їх зберігають у музеї імені родини Бабуняків у селі Вербів. Але я часто беру їх на різні заходи, бо пообіцяла бандуристам, що подарую їхнім інструментам нове життя", — розповіла жінка.

Учні Ярослава Бабуняка в Ріміні. Суспільне Тернопіль

Ярослав Бабуняк народився 2 січня 1924 року у селі Вербів на Бережанщині. Навчив його грати на бандурі в 1939 році київський бандурист Анатолій Білоцький.

Після звільнення з полону Ярослав Бабуняк до кінця життя жив і працював в Англії. У вільний час продовжував займатися музикою. У 1949 році чоловік заснував чоловічий хор "Гомін" у місті Манчестер. Цей хор отримав премію братів Лепких та почесну грамоту Кабінету міністрів України. 2 січня 2024 року на дрежавному рівні відзначили сторіччя з дня народження бандуриста. Тернопільське міське об’єднання "Просвіта" оголосило 2024 роком Ярослава Бабуняка.

Учасники заходу. Суспільне Тернопіль

Новини України