Співробітники “Харківських тепломереж” розкрадали гроші через фіктивні фірми

У розкраданні підозрюють у тому числі першого заступника гендиректора.

Учасники схеми переплатили мільйони гривень на трубах, віконних блоках та солі.

Харківський антикорупційний центр з’ясував, за якою схемою співробітники комунального підприємства “Харківські теплові мережі” розкрадали гроші від міжнародних партнерів, які надавали на відновлення. За його інформацією, фігуранти кримінальної справи відкривали фіктивні фірми та отримували підряди, потім змінювали назви фірм і засновників. 

“Нічого екстраординарного, усе дуже просто: завести “свої” фірми на підряди, взяти необхідні довідки про вартість труб, солі та вікон і покласти маржу у свої кишені майже у 100% від реальної вартості. Події відбувалися у 2022-2023 роках, коли “Тепломережі” отримували гроші на відновлення після російських атак. Потім швиденько “прибратися” за собою: змінити назви фіктивних фірм, профіль роботи, засновників і почати знімати кіно!”, — розповів ХАЦ.

Нагадаємо, Національне антикорупційне бюро України викрило організовану групу із семи людей, які викрали 160 мільйонів гривень. Гроші на відновлення критичної інфраструктури Харкова давали, зокрема, міжнародні партнери. До групи входили бізнесмен, перший заступник генерального директора комунального підприємства “Харківські теплові мережі” та ще один співробітник цього КП, чотири людини, підконтрольні лідеру організованої групи. Першим заступником гендиректора КП “ХТМ” є Сергій Волик.

У Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань є кілька матеріалів стосовно розкрадання у “Харківських тепломережах”. Зокрема, у березні минулого року внесли інформацію про привласнення співробітниками “ХТМ” 66 мільйонів гривень при закупівлі товарів за завищеними цінами.

У жовтні того ж року йшлося про те, що співробітники “ХТМ” із 2022 по 2023 рік змовилися з групою осіб, які контролюють роботу кількох підприємств — ВК “Сантехмонтаж”, ТОВ “Арк Метал Тьюб”, “Вуглеметтрейдінг”, “ТД “Стеклопласт” та “Альянс”. Саме у “Сантехмонтаж” співробітники “ХТМ” придбали товари за завищеними цінами, інші підприємства створили для участі у своїй схемі.

“Менеджери “Тепломереж” купили у ВК “Сантехмонтаж” (керівник – Євген Цирульников, бенефіціарні власники – той же Євген Цирульников та Ізраіль Цирульников) труб ізольованих на загальну суму понад 40 мільйонів гривень за рахунок коштів позики Світового банку за значно завищеними цінами. Аби привласнити кошти, учасники схеми використали спеціально створені підприємства: ТОВ “Арк Метал Тьюб”, ТОВ “Вуглеметтрейдінг” та ТОВ “ТД “Стеклопласт”, які реальної діяльності ніколи не вели, але через оформлення операцій з ними відбулося штучне підвищення цін на труби, що призвело до розтрати коштів харківського КП на суму понад 20 млн грн”, — розповіли в Антикорупційному центрі.

У січні 2024 року у Реєстрі з’явилася ще одна справа. За її матеріалами, службові особи “ХТМ” змовилися зі співробітниками фірми “Ворлд Фуд Енд Фід” та вкрали 4,3 мільйона гривень при закупівлі кам’яної технічної солі. Вона була придбана за завищеними цінами, грошима заволоділи у період із червня 2022 по березень 2023 року. Коли угоди укладали, власником фірми був Денис Фролов (він же комерційний директор Дніпровського металургійного заводу, що належить групі DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського). Підозрюваний по справі Сергій Волик раніше обіймав посаду віцепрезидента футбольного клубу “Металіст” (власником його був Ярославський).

Також у січні була ще одна справа — про підробку співробітниками “ХТМ” документа при закупівлях. За даними слідства, вони змовилися із представниками “Вуглеметтрейдінг” та використали підроблений гарантійний лист, наданий від імені товариства з обмеженою відповідальністю “Інтерпайп Ніко Тьюб”.

У березні внесена інформація по справі про заволодіння співробітниками “ХТМ” сумою у розмірі 5,4 мільйона гривень під час закупівлі віконних блоків. Слідство вважає, що вони змовилися із представниками фірми “Стеклопласт”.

Окрім цього, Антикорупційний центр встановив, що фірми, які фігурують у цих провадженнях, перереєстровували. Це були фіктивні фірми, окрім адрес, фірми змінювали вид роботи.

“Повернемось до ТОВ “Вуглеметтрейдінг”. У березні 2023 року у фірми змінився власник, замість Фролова став Едуард Щербина. А у вересні минулого року фірму перереєстровують, як і вищезгадане ТОВ “Арк Метал Тьюб”, на сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD. Також підприємство змінило назву — на “Арія ЛТД”. Вид діяльності фірми теж змінився: компанія тепер знімає фільми. Її бенефіціаром зазначена Белле Ельна Паулетта. Ця жінка допомагає в реєстрації іноземних компаній, зокрема у Великобританії бізнесменам з України та рф. Ще одне підприємство зі схеми, ТОВ “ТД “Стеклопласт”, теж змінило назву на ТОВ “Хелен Авто”. Зараз фірма також зареєстрована на той же сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD, а бенефіціаром зазначена та ж Белле Ельна Паулетта. Змінився і основний вид діяльності: з оптової торгівлі іншими машинами та устаткуванням на вантажний автомобільний транспорт”, — пояснив ХАЦ.

Один із підозрюваних, заступник гендиректора КП “ХТМ” Сергій Волик, займався вивченням потреб цього КП у продукції. Він передав потреби організатору схеми, який сказав, що для постачання продукції треба підписати угоди з підконтрольними йому фірмами. Також фігурантами справи є начальник відділу публічних закупівель та договірної роботи КП “ХТМ” Валерій Морозов. Слідство вважає, що він за наказом Волика не проаналізував ціни на товари, які пропонували інші виробники, і підготував проєкти угод з фіктивними фірмами. Волик давав Морозову вказівку робити додаткові договори щодо збільшення вартості товарів за договорами. Переплати склали мільйони гривень.

“З урахуванням встановленої під час досудового слідства фактичної ринкової вартості труб, віконних блоків та солі, імпортованої в Україну, експерти порахували переплати: на трубах з урахуванням витрат на доставку – 127,9 млн грн, на віконних блоках – 5,4 млн грн, на солі – 4,3 млн грн.”, — розповіли у ХАЦі.

Окрім цього, організатори схеми взяли у Дніпропетровської торгово-промислової палати довідки щодо ринкових цін на труби та металопластикові конструкції.

Як писав RadioEra.com.ua, генеральний директор комунального підприємства “Харківські тепломережі” Василь Скопенко пообіцяв відсторонити співробітників, яких підозрюють у розкраданні коштів, призначених для відновлення критичної інфраструктури Харкова. 

Джерело

Новини України