Росію звинуватили в фальсифікації ключової економічної статистики

Росію звинуватили в фальсифікації ключової економічної статистики

Фото: Getty Images (иллюстративное фото) Російська влада бреше про те, що економіка впоралася із західними санкціями і зростає

Однак російська влада занижує ключовий економічний параметр – рівень інфляції, зазначають шведські економісти.

Заяви влади Росії про те, що економіка впоралася із західними санкціями і бурхливо зростає, незважаючи на відключення банків від SWIFT та обмеження на постачання товарів і технологій, можуть бути брехнею. Про це йдеться в заяві експертів Стокгольмського інституту економіки перехідного періоду при Стокгольмській школі економіки (NIER).   Згідно зі статистикою Росстату, 2022 року російський ВВП просів на 1,2% (у шість разів менше, ніж прогнозував уряд на початку війни), після чого одразу ж перейшов до зростання – на 3,6% торік і 4,6% за першу половину 2024-го.

Однак російська влада занижує ключовий економічний параметр – рівень інфляції, випливає з підрахунків шведських економістів.   За даними Росстату, індекс споживчих цін 2022 року зріс на 11,9%, 2023-го – на 7,4%, за січень-вересень 2024-го – на 5,8%. Сумарно – 27,1% від початку війни.   Однак альтернативні метрики інфляції дають цифри в рази вищі, зазначають у NIER. Так, індекс цін на повсякденні товари (FMCG), який розраховує Ромир на основі реального кошика споживання росіян, підскочив на 33,4% у перший рік війни, 23,2% – у другий і ще 13,7% за 9 місяців 2024 року. У сумі – на 87%.   Якщо скоригувати зростання ВВП Росії не на офіційну інфляцію, а на дані Роміра, то зростання на 3,6% торік перетворюється на спад на 8,7%.   Економісти NIER використовували також ще три альтернативні моделі оцінки економіки Росії, і жодна з них не показала зростання. ВВП, розрахований на основі доларової ціни нафти, торік упав на 1,9%, на основі рублевої ціни нафти – на 8,2%, а модель кореляції з ВВП США показала обвал на 10,9%.

Нагадаємо, лідер Росії Володимир Путін заявив, що економіка РФ “продовжує зростати добрими темпами”. Якою є ситуація в економіці країни-агресора насправді,  розбирався Корреспондент.net.

Джерело

Новини України