На Житомирщині налічується 10 міст, селищ та сіл, які внесено до Списку історичних населених місць України

5 з них не мають охоронної документації. Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора. 

Коментують: прокурор управління представництва інтересів держави в суді Житомирської обласної прокуратури Лілія Зименко та історик Олександр Романівський.

На Житомирщині налічується 10 міст, селищ та сіл, які внесено до Списку історичних населених місць України.

Відео дня

Для збереження самобутності й унікальності кожен такий населений пункт повинен мати історико-архітектурний опорний план.

Прокуратура встановила, (https://www.gp.gov.ua/ua/posts/prokurori-na-zaxisti-derzavnix-interesiv-zaxist-kulturnoyi-spadshhini-zitomirshhini) що опорні плани самостійно розробили лише міста Житомир, Бердичів, Коростень, Звягель та Олевськ.

Відтак до суду пред’явлено 5 позовів про зобов’язання розробити охоронну документацію для стародавніх містечок Радомишль, Коростишів, Овруч, а також селищ міського типу Любар і Миропіль.

Наразі суд зобов’язав вжити заходів для розроблення і затвердження історико-архітектурного опорного плану для Мирополя. Позови щодо інших історично населених місць – на розгляді.

Миропіль – куточок найпівденнішого Полісся, що заселений з давніх часів. На його території знайдено знаряддя праці доби неоліту, виявлено поселення трипільської культури, поховання доби міді та бронзи, а також давньоруське городище і кургани.

Овруч належить до найдавніших міст у Східній Європі. Ця місцевість була заселена  5-4 тисяч років до н. е., а місто згадується ще у «Повісті минулих літ».

Житомирщина багата і на археологічні пам’ятки. Тому органи прокуратури реагують на факти протиправного розпорядження землями історико-культурного призначення. До суду пред’явлено 6 позовів на земельні ділянки загальною площею 91 га.

За позовом прокуратури зобов’язано приватне товариство повернути державі 4 га землі з археологічною пам’яткою-об’єктом культурної спадщини «Стрижівка-1. Поселення ХІІ-ХІІІ століття».

Також не допущено протиправне вибуття з державної власності 1,2 га землі з цінною археологічною пам’яткою ХVI-ХVII століть – Городище «Замчище».

На цей час суди розглядають позови щодо повернення у власність держави земель з пам’ятками археології на території Житомирської, Чижівської та Чуднівської громад.

Джерело: Офіс Генерального прокурора

Джерело

Новини України