За інформацією: Суспільне Черкаси.
У Камʼянці встановили нову табличку на вказівник. Телеграм-канал Деколонізація
У літературно-меморіальному музеї в Камʼянці змінили старі радянські назви. Відтак там зʼявилася Дівоча скеля, та зникла меморіальна дошка із зеленого будиночка.
Йдеться про зміну назви Пушкінської скелі та демонтаж меморіалу, що засвідчував проживання у сестри російського композитора Петра Чайковського, розповів у коментарі Суспільному директор літературно-меморіального музею Олександр Мушта.
За словами Олександра Мушти, позбутися проросійських згадок взяли за мету з 2022 році, коли набув чинності закон про декомунізацію географічних назв. Під цей закон потрапив парк імені Декабристів та Пушкінська скеля.
"Раніше навпроти скелі тут був жіночий пляж. Так пішло в народі — Бабина скеля, але коли совєти прийшли до влади, вони почали навʼязувати свої погляди, своїх героїв, своє мислення і так олегендарили Пушкіна. Хоча відомо, що він тут був двічі, але зробили з цих двох приїздів сто два. Почали вигадувати, що він писав тут свої твори, це все вигадка. Коли він приїхав була зима і великі морози, і розповідати, що він справді вилазив на цю скелю та писав свої твори чорнилами, які мерзли й при плюсовій температурі — це все вигадка. Але це був час совєтської окупації, ідеологічної в першу чергу", — пояснив пан Олександр.
Відтак, за словами Олександра Мушти, музейники вирішили відновити давню, тобто справжню назву скелі.
"Але ми вирішили трохи видозмінити назву, залишити стать, але омолодити назву. Дівоча скеля звучить привабливіше, але це по суті синонімічна форма самої назви Бабина скеля. Ми подали цю назву відповідним органам, вони зафіксували", — розповів Олександр Мушта.
Під час демонтажу меморіальних дошок музейники зіткнулися зі складнощами:
"Деякі дошки були прикріплені так міцно, що щоб знести їх потрібно частково зруйнувати стіни. Саме ця табличка на музеї, там була проблема з демонтажем, бо одна її зона не відчіплялася. Меморіальні дошки були в нас в різних локаціях заповідника. Дошки що на меморіальному музеї зали, ми демонтували ще в травні 2022 року. Ще є таблички по парку, але вони стерті, і не впадають в очі, хоча їх також будуть знімати".
У Камʼянці демонтували табличку на зеленому будиночку. Телеграм-канал Деколонізація
Олександр Мушта додав, що зміна проросійських назв мотивує до вивчення власної історії, а не навʼязаної імперською ідеологією:
"У цьому році в нас перейменували вулицю Чайковського, і це стимулювало, до подальшої роботи. Зняли табличку яка повʼязувала з іменем. Все для того, щоб хоча б візуально Кам'янка не була повʼязана з чужими ідеологічними марками".
Нагадаємо, у Камʼянці на Черкащині знесуть памʼятники Пушкіну і Чайковському — мінкульт викреслив їх з культурної спадщини. Нині у літературно-меморіальному музеї готуються до демонтажу памʼятників Петру Чайковському, Олександру Пушкіну, декабристам та стели декабристів.
Співавторка — Аріна Грищенко