Крафтовий бізнес на лікарських травах: історія фермерів з Хмельниччини

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

Рослина. Вікіпедія

У Шепетівському районі, що на Хмельниччині, фермери Петро і Оксана Тарасюки готуються відкрити крафтове виробництво гідролатів і ефірних олій з власних лікарських рослин.

Про це Українському радіо Хмельницького розповів Петро Тарасюк, керівник фермерського господарства "Магія рослин"

Як ви вирішили почати вирощувати лікарські рослини?

Вирощування лікарських трав — це хобі моєї дружини. Вона цим займалася на присадибній ділянці і так для себе спробувала вирощувати різні лікарські рослини. У 2022 році вона вирощувала лікарську ромашку, потім спробували сіяти нагідки лікарські і мелісу. Потім ми думали, що з ним робити. Тоді познайомилися з Миколою Петровичем Прудевусом (підприємець, який спеціалізується на вирощувані лікарських рослин у Кам’янець-Подільському районі). Ми до нього заїжджали. Він займається лікарськими рослинами. Ми подивилися, як він сушить їх. Ми щось взяли від нього, трошки самі там придумали своє. Почали сушити електрикою. Воно виходить краще, швидше висихає.

Микола Прудевус на півдні, йому сонця і тепла вистачає. А ви ж північний край?

Так, через то ми і придумали сушки спеціальні. Сам придумав і сам зробив. Пробував, експериментував, переробляв. Розміром вони вийшли 2 метри на півтора. Там встановлюються вентилятори, і воно електрикою продуває і підсушує.

А які рослини зараз вирощуєте і на яких площах?

У 2023 році посіяли п'ять соток лікарської ромашки. Все на присадибній ділянці. Це ми починали, пробували, ми тільки тренувалися це все сушити, вирощувати. У 2024 році ми вже посіяли 25 соток нагідок лікарських і висадили 15 соток меліси. До речі, мелісу ми взяли у Миколи Прудевуса. Він поділився з нами розсадою. Ми в нього взяли та пересадили, і ще до кінця року встигли зібрати врожай, висушити його. Далі плануємо на більші виходити площі вже. Хочемо посіяти вже трошки більше.

А куди збуваєте висушені рослини?

Те що ми виростили минулого року, то все оптом здали для Миколи Петровича Прудевуса. Частину дружина лишила для себе. Ми хочемо зайнятися переробленням лікарських рослин. В нас є приміщення, де ми сушили трави. Там плануємо зробити реконструкцію. Ми хочемо робити гідролати і ефірні олії.

Для цього потрібно вже професійне обладнання придбати. Берете кредити?

Ми взяли в тому році участь у проєкті від центру зайнятості, отримали грант. Вони нам виділяють кошти на обладнання. Частина їхніх коштів буде, частина наших. Наразі ми придбали парового дистилятора для того, щоб виготовляти ефірні олії способом дистиляції.

А віддавати грант як треба?

Віддавати не потрібно, якщо ми виконаємо умови. Вони дають кошти, а нам треба організувати два робочих місця. Найнятих працівників на три роки терміном. Коли ми ці всі умови виконаємо, тоді грант повертати не потрібно.

А кого будете брати на роботу?

Цим буде займатися дружина Оксана. Вона буде шукати, підбирати людей. Вона ще поступила вчитися на технолога харчового виробництва для того, щоб самим знати, розуміти, що і як треба переробляти. Бо якщо виходити на ринок збуту, то доведеться всю цю продукцію сертифікувати, отримати державні сертифікати, гігієнічні висновки, на відповідність продукції. Дружина зараз служить, вона в мене військовослужбовець. Але от коли збирали нагідки, то вона брала відпустку, там якраз їй так випало, що дали їй відпустку, і ми разом збирали. І так, коли вона має час, то тоді вона там цим всім займається. Це все ми фактично затіяли, для неї, бо це її хобі було.

Вам не страшно починати своє виробництво?

Думки всякі є, може щось не вийде. Буває що в процесі воно показує, що треба зробити якось по-іншому. І все в ході роботи це вирішуємо, міняємо. І навчаємося, бо це все нове для нас, ми з цим діла раніше не мали.

Що кажуть ваші знайомі про ваш бізнес?

Ну, бачите, таким ніхто тут не займався, тож, дивуються. Хтось скептично ставиться. Але ми надіємося, що в нас все вийде, все ми налагодимо і все буде добре. Просто страшно починати, бо поки все незнайоме, треба навчитися, треба все зрозуміти, як воно має бути, як організувати, як все зробити правильно. Ну, вже так потрошку навчаємося, вже досвід якийсь є. Думаю, будемо старатися, і воно все вийде.

Які плани на цей рік?

Маємо зробити реконструкцію цеху, маємо закупити обладнання і почати пробувати виготовляти ефірні олії і гідролати. Будемо так само нагідки сіяти. Посаджена в нас вже меліса, вона багаторічна. Лаванда в нас теж на присадибній ділянці росте, ми плануємо її розсадити, збільшити площу насаджень.

А для картоплі місце залишили?

Ну, там будемо тих пару мішків картоплі садити, воно нам фактично більше і не треба. Це вже така культура, що у всіх є. А нас цікавить, те, що ми маємо розвинути.

А як вирощування лікарських рослин відрізняється від аграрних культур?

Тут не допускається ніяке обприскування, нічого такого. Воно все чисте має бути. Все йде ручний обробіток. Якщо от прополка бур'янів і так само збір, все йде вручну. Важко, але інакше не можна.

Пане Петре, а ви п’єте чаї ще з магазину, чи вже тільки зі своїх трав?

Трав’яні чаї свої п’ю. Меліса найкраще для мене. М’ятний чай з медом смакує. Все своє.

Автор: Алла Коломея

Новини України