Як у Прилуках відроджують Великодні традиції?

16 квітня 2025 р.   28   0

Мистецтво розпису писанок має давнє коріння. Наші предки вірили, що орнаментоване яйце приносить добробут, захищає оселю та символізує прихід весни. Для 60-ти учнів Прилуччини ніжинські музейники провели майстер-клас із традиційного оздоблення.

За словами ніжинських музейників, витоки писанкарства сягають ще язичницької доби. Яйця здавна вважали символом всесвіту, джерелом усього живого. А орнамент на писанці охороняє від зла і навіть має магічну силу.

Кожен колір на писанці має глибоку символіку. Так, червоний означав любов і життєву силу, чорний – вічність і пам’ять. Жовтий асоціювався з достатком та сонцем, а зелений уособлював весну, оновлення і пробудження природи.

Усі барви виготовляли із природних матеріалів.
Аліна Овдієнко каже, з прилуцькими учнями працювали на видудках. Це курячі яйця, котрі заздалегідь очистили від білка та жовтка. Така техніка прийшла до нас із осучасненням.

Раніше ж все було по-інакшому.

Перед розписом важливо було ретельно знежирити кожну видудку, аби фарби рівномірно лягали на поверхню. Кожен учень мав змогу самостійно обрати орнамент і втілити власну ідею на писанці. Спочатку майбутній візерунок наносили простим олівцем, як ескіз для подальшого розпису.

Після нанесення ескізу обраний візерунок покривали розтопленим воском. Школярі зосереджено і з трепетом працювали над створенням своїх унікальних писанок.

Коли перший етап орнаменту був завершений, яйце обережно занурювали у найсвітлішу фарбу. Саме з неї починалося поетапне створення кольорової композиції.

Найцікавіший і водночас найочікуваніший етап – фінальний. Саме в цей момент поступово відкривалися перші результати кропіткої праці.

Ніжинський краєзнавчий музей уже три роки активно розвиває напрям мистецтва писанкарства. Досліджують його витоки та популяризують серед молоді. Цьогоріч музейники вперше провели майстер-клас за межами свого міста.

У Прилуцькому краєзнавчому радо підтримали ініціативу та відзначили важливість такої співпраці. Спільними зусиллями вдається плекати давні народні традиції.

Джерело

Новини України