З початку повномасштабної війни в Україні на території нашого найближчого західного сусіда проживало до двох мільйонів українців, на сьогодні кількість українських біженців, які постійно проживають в Польщі, складає приблизно 950 тисяч осіб. Крім того, в силу географічного розташування Польща, є транзитним та логістичним хабом, який біженці з України використовують для переїзду в інші країни Європейського Союзу та за океан – в США та Канаду. Досить часто українські громадяни, котрі вирішили шукати прихистку в Польщі, потребують певної інформації щодо соціальної та юридичної допомоги, на яку вони можуть розраховувати, перебуваючи за кордоном і в цьому їм допоможе сайт інформаційної платформи «Спільно» https://spilnoinpl.org/, де зокрема опубліковано інтерактивну мапу центрів допомоги від ЮНІСЕФ, розміщених в польських містах.
Інформаційне наповнення сайту spilnoinpl.org
Окрім інтерактивної карти з позначенням центрів міжнародної допомоги для біженців з України, які проживають в Польщі, на сайті spilnoinpl.org платформи «Спільно» опубліковано великий масив актуальної інформації, яка для зручності пошуку згрупована в чотирьох розділах, які мають назву «допомога», «освіта», «здоров’я» та «правові питання». Саме питання отримання соціальної допомоги, послуг в галузі освіти та охорони здоров’я є вкрай важливими для кожної української родини, яка в силу певних обставин вимушена шукати прихистку в чужій країні.
Відвідувачі сайту spilnoinpl.org знайдуть на його сторінках відповіді на найбільш поширені питання, з якими можуть стикнутися наші співвітчизники під час перебування в Польщі, включно з:
- переліком діючих соціальних виплат, які передбачені для українців польським законодавством;
- покроковою інструкцією для українців, які перетнули україно-польський кордон та вирішили осісти в Польщі на певний (тривалий) час;
- порядком оформлення виплат на дитину, що народилася в Польщі.
Крім того, на сайті можуть знайти поради українці, які вирішили влаштувати своїх дітей до польських шкіл, провести вакцинацію дітей чи укласти декларацію з працівником сфери охорони здоров’я під час перебування в Польщі.
Відповіді для біженців з України з розділу «правових питань»
Найбільше українських біженців, які перебувають в Польщі, турбують правові питання, відповіді на які на сайті spilnoinpl.org є досить вичерпними. Зокрема, тут опублікована інформація для батьків дітей, народжених в Польщі щодо отримання допомоги в Україні та в Польщі. Для молодих людей з українськими дипломами про вищу освіту цікавою та корисною буде стаття про підтвердження українських дипломів в Польщі та особливості нострифікації інших документів про освіту.
Для всіх без виключення українських біженців корисною буде інформація про особливості електронної черги до українського консульства та оформлення українського чи закордонного паспорта під час перебування в Польщі. Крім того, на сайті spilnoinpl.org наведено вичерпний перелік юридичних сервісних центрів, де біженці з України можуть скористатися безкоштовною юридичною допомогою.