ЕКОПФО замість МСЕК: яким був перший тиждень роботи у міських лікарнях?

1 січня 2025 року припинили свою роботу медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), замість них запрацювали експертні команди. На вимогу державної реформи, у двох міських закладах – у лікарні Святого Пантелеймона та лікарні Святого Луки – ми створили спеціалізовані команди для експертного оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО). Фактичний розгляд справ пацієнтів розпочався 7 січня. Маємо тиждень активної роботи – є вже перші як позитивні результати, так і недоліки у роботі нової системи.

Спробую коротко розповісти.

Отже, робота ЕКОПФО в Першому медоб’єднанні Львова фактично розпочалась 7 січня 2025 року. Йде мова про безпосередній розгляд справ. Сама ж підготовка і організаційні елементи були проведені значно раніше.

Хто тепер надає послуги замість МСЕК?

В рамках робочого часу медичного персоналу відокремлених підрозділів Першого медоб’єднання Львова, як кластерної лікарні, працюють спеціалізовані команди для експертного оцінювання повсякденного функціонування особи.

На базі двох лікарень створено 24 команди ЕКОПФО – по 12 команд у лікарні Святого Пантелеймона та лікарні Святого Луки. До процесу оцінювання залучено лікарів різного профілю: кардіологи, невропатологи, травматологи, хірурги та інші спеціалісти. Обов’язково в кожній з команд є терапевт.

Постійного голови такої комісії – нема. Голова обирається відповідно до профілю захворювання пацієнта. Тобто, якщо це є хірургічна патологія, головуючим є хірург. Якщо неврологічна – головою комісії є невропатолог і так далі. Голова комісії змінюється у кожному випадку.

Важливо: команди ЕКОПФО в Першому медоб’єднанні Львова розглядають діагнози захворювань, окрім окремих вузькопрофільних, як, наприклад: онкологічні, кардіологічні, фтизіатричні та психіатричні. Такі звернення розглядають надкластерні лікарні на території Львівської МТГ (онкоцентр, кардіоцентр, фтизіо-пульмонологічний центр, психіатрична лікарня).

Що змінилось для пацієнта?

Повторю інформацію ще раз, бо це важливо для людей – зрозуміти нову процедуру. З 1 січня усі документи приймають тільки в електронному варіанті. Пацієнт має звернутись до свого лікуючого лікаря або до сімейного лікаря. Той визначає, чи є ознаки втрати працездатності та оформляє документи на комісію. Вносить дані у систему та відправляє на електронну пошту. Документи обробляє адміністратор. Таких адміністраторів у нас працює 6. Вони перевіряють наявність усіх документів – паспорт, військово-облікові, медичну документацію. І відповідно повідомляють на електронну пошту лікуючого лікаря і на електронну пошту пацієнта чи його представника, що справа прийнята до розгляду і сам розгляд призначений на певну дату та годину.

Далі адміністратор у програмі вводить нозологію пацієнта. Якщо, наприклад, це неврологічна, терапевтична, хірургічна або травматологічна, програма вибиває, що в команду мають входити такі лікарі – невропатолог, кардіолог, терапевт, наприклад. Тому при розгляді кожного випадку склад комісії змінюється. При цьому система автоматично підтягує прізвища лікарів комісії рандомним методом. Тому ні хворий не знає, хто входить до складу його комісії з оцінювання, ні лікарі не знають, яку справу будуть розглядати. Лікарі визначають чи є ознаки інвалідизації, чи ні, чи можливо, пацієнт потребує продовження лікування. Усе фіксується в протокол.

На кожного пацієнта зараз йде до 1 год часу.

І важливе уточнення: сімейний лікар або терапевт можуть сформувати направлення на оцінювання повсякденного функціонування: у випадку, коли справа пацієнта вже містить усі необхідні медичні документи і не потрібно додаткових обстежень. У інших випадках направлення формує лікуючий лікар.

Які результати роботи за тиждень?

За тиждень в ТМО №1 оглянули 78 пацієнтів: 53 – 3 група, 16 – 2 група, 1 – 1б група, 3 особам знято інвалідність, 3 особи не визнано інвалідом, 1 особу скеровано на дообстеження, 7 осіб не з’явилось.

У Лікарні Святого Пантелеймона сумарно працювало 8 команд: тричі загальна і хірургічна, одна травматологічна, одна офтальмологічна. Оглянуто загалом 29 осіб, 7 осіб не з’явилось.

У Лікарні Святого Луки працювало 7 комісій: загальних – 3, хірургічних – 2, травматологічних – 2. Розглянули загалом 49 справ.

Уся робота команд ЕКОПФО проводиться під відеоспостереження.

Які переваги та недоліки нової системи?

Загалом роботою наших ЕКОПФО пацієнти задоволені. Скарг не було, були відгуки, що все організовано набагато професійніше та краще. Навіть якщо пацієнтів скеровують на дообстеження або дають відмову, то ця відмова є кваліфікованою і в пацієнтів не виникає додаткових питань.

Однак, не все ще працює ідеально. До прикладу, наразі наші пацієнти отримують паперові документи з мокрими печатками та підписами, бо ще не повноцінно працює електронна система ЕКОПФО. За словами МОЗ, потрібен ще незначний час для повноцінного запуску електронної системи ЕКОПФО.

Проблем у самій організації роботи у наших лікарнях нема – створений запис, люди приходять, знають свою годину. Ажіотажу, щоб були коридори наповнені людьми, теж нема.

Ми на етапі набирання досвіду роботи, виникають питання у фахівців ЕКОПФО по всій Україні, але є постійний канал для спілкування і всім дають відповіді на запитання. Тому ця робота буде тривати.

Надалі інформуватиму про зміни.

Джерело

Новини України