За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Копія свідоцтва Миколи Леонтовича про закінчення Подільської духовної семінарії, грудень 2023, Хмельницький. Фото: Юрій Олійник
Начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи зазначив, Микола Леонтович мав бути священником. У семінарії вчилися його дід і батько, а пізніше — молодший брат Олександр.
"Роки семінарського навчання стали поворотними для Миколи Леонтовича у виборі власного шляху та сформували у нього бажання серйозно займатися музикою. У навчальному закладі майбутній композитор вивчав теорію музики й хоровий спів у Є. Богданова, вихованця навчальних класів Петербурзької придворної капели, та І. Лепехіна, диригента чоловічого хору в Кам'янці-Подільському", — розповів Юрій Олійник.
З його слів, під час навчання у Подільській духовній семінарії майбутній композитор, крім отримання теоретичних знань з музичного мистецтва, зміг практично втілив свої творчі напрацювання.
"Микола Леонтович навчився грати на скрипці, фортепіано, деяких духових інструментах. Крім того, почав обробляти записані у селі Білоусівці Брацлавського повіту, куди переїхали батьки, народні мелодії, беручи за взірець популярні на той час обробки М. Лисенка. У семінарії він нерідко керував хором семінаристів, у виконанні якого вперше прозвучали його обробки пісень "Гандзя", "Ой чия ж то причина, що я бідна дівчина". Після закінчення навчання Микола Леонтович почав працювати вчителем, водночас самостійно удосконалюючи знання з музики", — зазначив Юрій Олійник
Начальник відділу публікаційної та науково-видавничої роботи розповів, працівники архіву оцифрували дві копії свідоцтва, адже серед науковців є попит на ці документи.