За інформацією: Суспільне Чернівці.
На фото кадр з фільму «Виживуть тільки закохані. Траян Попович та інші» Джерело: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці.
У кіномистецькому центрі імені Миколайчука до Дня пам'яті жертв Голокосту показали документальний фільм "Виживуть тільки закохані. Траян Попович та інші". У сюжеті йдеться про колишнього мера Чернівців – румуна Траяна Поповича, який у роки окупації Буковини Румунією врятував приблизно 20 тисяч євреїв, за що отримав звання "Праведник народів світу".
Фільм триває понад пів години. Його знімали в Україні та в Румунії. Керівник проєкту Сергій Гакман розповів Суспільному, що намагалися показати, як можна залишитися людиною у нелюдських умовах.
"Є вибір – залишатися людиною, навіть якщо ти ризикуєш своїм життям та кар’єрою. Або – жити комфортно й можливо навіть стати катом. Людиною, про яку соромно буде згадувати", – розповідає Гакман.
Керівник проєкту Сергій Гакман. Фото: Марія Ігнатюк. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Кадр з фільму. Фото: Марія Ігнатюк. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Траяна Поповича у фільмі грає чернівецький актор Іван Данілін.
"Я, як актор, одягаю на себе костюм Траяна Поповича – він завжди ходив з бантиком в горошок, мав френч та капелюх, і намагаюсь відчути те, що відчував Попович, рятуючи 20 тисяч євреїв від депортації в Трансністрію", – розповідає Данілін.
На фото актор Іван Данілін. Джерело: Марія Ігнатюк. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Над фільмом працювали понад три місяці. У його основі – книга "Сповідь Траяна Поповича", яку кілька років тому написали архівіст Драгуш Олару та письменник Сергій Воронцов. За словами Гакмана, хоча центральний персонаж фільму – Траян Попович, втім у стрічці показали й інших людей, які рятували євреїв та самі були у гетто.
"У книзі людина як перед сповіддю розповідає, що відбувалося насправді, крім того, вона містить багато архівних джерел. Також у ній згадують долю людей, які перебували в гетто. Їх спогади та щоденники. Йдеться про Розу Ауслндер та Пауля Целана", – розповідає Гакман.
Глядачі під час перегляду фільму. Фото: Марія Ігнатюк. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
"Коли прийшла Румунія у 1918 році, Попович все ж таки був свідомий цього. Але коли довелося зробити вибір — я з тими, хто знищує чи я з тими, хто рятує — він обрав інший шлях, – розповідає історикиня Ганна Скорейко. – І я вважаю, що це просто такий яскравий образ буковинця, який не піде супроти своєї совісті та проти абсолютної людяності. Він врятував чернівчан, хоча цим він порушував насправді дуже багато норм тодішньої Румунії.
Кадр з головним героєм фільму – Траяном Поповичем, якого зіграв актор Іван Данілін. Джерело: Марія Ігнатюк. Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
Фото: Марія Ігнатюк/Суспільне Чернівці
У центрі Миколайчука згодом планують ще кілька показів стрічки. Також покази будуть у школах та вишах. Переглянути фільм у публічному доступі можна буде приблизно за пів року.
Що відомо
- Фільм створений у межах проєкту благодійного фонду "Суспільні ресурси та ініціативи" за фінансової підтримки Агенції міжнародного співробітництва для розвитку ROAID.
- Внаслідок Голокосту в період 1941–1944 років єврейство Буковини зазнало жорстоких страждань та випробувань.
- 4 жовтня 1941 р. за наказом румунського голови уряду Антонеску у Чернівцях утворили гетто. Це був район вулиці Єврейської (нині вул. Сагайдачного), єврейський ринок і всі провулки та вулички від сучасної вул. Головної до вул. Руської.
- За оцінками, в 1941–1942 роках за Дністер було депортовано в табори приблизно 50 тисяч єврейських громадян міста Чернівці й тільки 18 тисяч вижили на каторгах.
- Євреїв з Чернівців та Буковини вивозили у Трансністрію. Це територія нинішньої Вінницької, Миколаївської та Одеської областей, яка була під контролем Румунії. Уряд Антонеску впровадив там цивільне адміністративне управління. У Трансністрії євреїв зобов'язували працювати у сільськогосподарській та промисловій сфері. Це супроводжувалось вбивствами, голодом та катуваннями. Також євреї гинули під час етапування у відкритих вагонах.