Чи можна Харкову гірлянди? Плюси та мінуси передріздвяної ілюмінації у прифронтовому місті

Святкова ілюмінація обурила деяких жителів Харкова та області.

Цього року Харків прикрасили до Різдва чотирма кілометрами святкової ілюмінації. Переважно це — гірлянди та світлові інсталяції з розважальних парків. Вперше від початку повномасштабної війни новорічні прикраси в місті з’явилися на вулицях — і це сподобалося далеко не всім.

Поки одні радіють сяючим оленям та янголам, інші вважають прикраси у воєнний час марнотратством та нецільовим використанням електроенергії. Тим часом комунальники, які встановлювали інсталяції, зазначають: не витратили жодної копійки.

Порадились із військовими

Навіть у перший воєнний грудень 2022 року у Харкові не відмовилися від новорічних прикрас. Щоправда, і тоді, і наступного року їх розставляли лише під землею. Головна ялинка вже третій рік поспіль стоїть на станції “Університет”, а будиночок Святого Миколая — на станції “Історичний музей”.  Але цього разу комунальники вирішили не обмежуватися підземеллям і прикрасити головні вулиці міста. На площі Свободи ще 7 листопада встановили Санта Клауса на коні, а вже наступної ночі росіяни атакували новорічного діда, від влучання ракети неподалік постраждали тумба та гірлянди. 

Що стосується інших прикрас, то обійшлося без пригод: гірляндами світяться дерева в саду Шевченка, там також встановили безліч яскравих фігурок, біля мерії та Оперного театру облаштували фотозони, напередодні гірлянди з’явилися на стелі біля в’їзду в Харків з боку Київської траси.

Прикраси із Центрального парку зараз стоять в саду Щевченка. Фото: Сергій Козлов/RadioEra.com.ua

“Ми на вулицю вийшли тільки цього року, у минулому та позаминулому були тільки під землею.  Більшість декорацій харків’яни бачать вперше з повномасштабного вторгнення. Це рішення мерії, перед цим порадилися з військовими і з’ясували, що безпекова ситуація вже краща, ніж минулого та позаминулого років”, — розповів RadioEra.com.ua речник Центрального парку Харкова Андрій Кравченко.

Майже всі прикраси перенесли з “Центрального парку” ближче до головних площ та вулиць міста, сам парк поки що не прикрашали, цим комунальники планують зайнятися в останню чергу, та й то — лише в тому випадку, якщо гірлянди залишаться.

Новорічна ілюмінація міста палко обговорюється в соцмережах. Харків’яни розділилися на тих, хто підтримує ідею створити новорічний настрій, та тих, хто  засуджує такі дії через те, що під час війни веселитися витрачати гроші на прикраси недоречно.

Скриншот обговорень у Facebook

У “Центральному парку та КП “Харківзеленбуд” запевняють, що з початку повномасштабного вторгнення не купили жодної ялинкової кульки, використовують старі прикраси. 

“Ми не використали жодної копійки з міського бюджету, працювали з тим, що в нас вже було”, повідомила під час встановлення інсталяцій речниця КП “Харківзеленбуд” Ірина Сайко.

Утім, підозри містян у марнотратстві муніципалітету небезпідставні, адже до повномасштабного вторгнення чиновників неодноразово критикували за величезні бюджетні витрати на необов’язкові речі. Найгучнішим був скандал із “зоряним небом”, яке обійшлося платникам податків у 17 млн грн. Обурив харків’ян і будиночок Діда Мороза за 6 млн грн, який купили у 2019 році. Зараз він припадає пилом десь на складах “Харківзеленбуду”.

Кому шкодять вогники?

Харківські гірлянди увімкнули як раз у той час, коли більшість населених пунктів України потерпають від нестачі електрики. Сам обласний центр майже не вимикають як прифронтове місто, але жителі інших громад лишаються без електрики щонайменше на три години на добу. До того ж, харківські комунальні підприємства усі разом заборгували за електроенергію майже 3 мільярди гривень. 

У соцмережах закликають до економії. Скриншот обговорення

Комунальники запевняють, що освітлення парків та вулиць майже нічого не коштуватиме міському бюджету.

“Рахунки за електрику будуть мізерні, бо ми встановлювали виключно енергозберігаюче обладнання. Одна прикрашена станція метрополітену при повній ілюмінації “тягне” аж 2 кіловати, навіть електрочайник більше бере”, — каже Андрій Кравченко.

Ще одна претензія деяких автомобілістів до комунальників полягає в тому, що встановлені світлові фонтани та яскраві кулі з “Фентезі-Парку” на Клочківському узвозі відволікають від дороги.

Кулі з “Фентезі-Парку” стоять на Клочківському узвозі. Фото із соцмереж

“Красиво водіям, які задивилися на цю красу на небезпечній ділянці дороги і потрапили в святкове ДТП”, — прокоментував фото світлового фонтану волонтер Олесь Штефчук.

Інші водії не згодні з цим твердженням. 

“Найгірше водити було минулого і позаминулого року, коли вночі вуличного освітлення не було взагалі. А ці гірлянди ніякого впливу не мають, навпаки, на Клочківському підсвічують обочини знизу, бо верхні ліхтарі не добивають туди”, — розповів RadioEra.com.ua про своє ставлення до ілюмінацій водій з 25-річним стажем Андрій Іванов.

Речник патрульної поліції в Харківській області Дмитро Гайдук повідомив, що водії не зверталися до них зі скаргами на новорічну ілюмінацію вздовж доріг.

Натомість британські психоаналітики ще в часи епідемії коронавірусу з’ясували, що новорічні гірлянди здатні позитивно впливати на психологічний стан людей та знижувати стрес. 

“У світі, де повно стресу і занепокоєння, люди люблять асоціації з речами, які роблять їх щасливими. А різдвяні прикраси часто нагадують дитинство”, — казав психоаналітик Стів МакКаун в інтерв’ю The Mirror.

Щоправда, він мав на увазі прикрашання власних будинків. 

Автор: Олена Павленко

Джерело

Новини України