Президент Володимир Зеленський назвав справедливою вимогу американського колеги Дональда Трампа отримати доступ до рідкоземельних металів України в обмін на військову допомогу США. Глава української держави розповів, що ця умова передбачена Планом перемоги й він вже обговорював її з Трампом під час особистої зустрічі у вересні.
Відео дня
Відповідну заяву Зеленський зробив 4 лютого під час спільної пресконференції з директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі. Він, зокрема, нагадав, що велика частина цінних ресурсів України ще з 2014 року перебуває під російською окупацією.
“Дійсно в нас один з пунктів – важливий, економічний пункт, який є в Плані перемоги. Це не тільки рідкоземельні метали – загалом інвестиції. Безумовно, корисні копалини України. У нас їх достатньо. Ви бачите, що Росія ще з 2014 року окупувала наші землі. Частково там були великі об’єми наших корисних копалин”, – пояснив Зеленський.
Тому, за його словами, Україна відкрита до співпраці з партнерами в цьому напрямку.
“Ми відкриті до того, що все це може бути розроблено з нашими партнерами, які допомагають нам захистити нашу землю і штовхають ворога назад своєю зброєю, своєю присутністю, санкційними пакетами. І це абсолютно справедливо”, – сказав український лідер.
Зеленський додав, що цю тему вже обговорював з президентом США під час передвиборчої кампанії, коли республіканець ще був кандидатом на посаду.
“Я про це говорив ще у вересні, коли в нас була зустріч з президентом Трампом. Я йому казав: окей, ми будемо відкриті, щоб заходили інвестиції американських компаній. Із задоволенням. Чому? Тому що якщо це все буде під контролем Росії, туди зайдуть інші країни, інші компанії, безпосередньо, я впевнений, і Іран, і Північна Корея”, – розповів глава української держави.
Зеленський вказав, що американський бізнес дуже зацікавлений в Україні.
“Те, що я говорив про це з ним (Трампом. – Ред.) – це факт, і я хотів би, щоб дійсно бізнес Америки – я знаю, що він дуже зацікавлений входити в Україну – я хотів би, щоб вони розвивали цей напрямок у нас. І ось вам приклад. Наша Запорізька атомна станція, найбільша в Європі й одна з найбільших у світі. Шість гігават генерації – це дуже багато і це дуже дороговартісно”, – сказав він.
За словами Зеленського, щоб сьогодні побудувати один блок АЕС, потрібні “мільярди”. Але через окупацію та російські обстріли Україна змушена імпортувати електроенергію.
“У США станції на два-три блоки коштують 10-15 млрд. Їхня собівартість. А плюс те, що може генерувати ця станція це гроші щодня. Сьогодні в Україні через окупацію, через атаки ми імпортуємо 300 мегават. Уявіть собі. Ми імпортуємо, а в нас є, це наше право власності. У нас є шість гігават. Тому питання не лише в корисних копалинах – питання в багатьох речах. Атомка – ми також відкриті до партнерства з іншими країнами”.
Нагадаємо, напередодні Трамп заявив, що очікує отримати від України доступ до її “рідкоземельних металів”, які використовуються в електроніці, “та інших речей” в обмін на продовження американської допомоги. За словами президента Сполучених Штатів, він хоче від Києва “гарантій” та прагне укласти відповідну угоду.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц засудив таку вимогу Трампа та назвав її егоїстичною. Він вказав, що Україна зазнала колосальних руйнувань і після завершення війни потребуватиме гарантій того, що зможе фінансувати власну реконструкцію.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!