Бездомні на вулиці взимку: виклик для міста та громади?

Замість прологу

Коли бачимо бездомну людину на вулиці, яка думка виникає найперше? Що ніхто про неї не дбає. Але це не так. Наші соціальні служби мають завдання – знати та піклуватись про усіх осіб, які з різних причин опинились на вулиці.

Чи має право місто забирати бездомних людей з вулиці? Чи можуть бездомні відмовитись від соціальних послуг? А що робити, коли на вулиці ветеран чи військовий, котрий потребує допомоги? Подібних запитань завжди виникає багато. Спробую коротко відповісти, що маємо по роботі соціальних служб станом на зараз.

Приклад. У когось може виникнути запитання, наприклад, щодо жіночки, яка живе у наметі на окраїні міста. Так, ми про неї знаємо, ми з нею неодноразово спілкувались і пропонували допомогу. Однак, людина категорично обрала такий спосіб життя. Такі випадки є. До них треба ставитись з розумінням.

Завдання, яке ставимо перед соціальними службами міста – знати про усі випадки та реагувати.

Розуміємо, що може бути ситуація, коли людина втратила житло і опинитись на вулиці. Наша превентивна діяльність – надати людині можливість, якщо у неї трапляється критична ситуація, не бути на вулиці, а отримати їжу, медичну допомогу, одяг, нічліг, гігієнічні послуги.

Львів надає такі послуги – маємо денний та нічний притулок. І взимку робимо особливий акцент, даємо людям, які опинились на вулиці, додаткову турботу.

Загалом місія соціальних служб міста має кілька складових.

Перше. Нам треба потурбуватися, щоб людина не опинилась на вулиці, не стала бездомною. Навіть, якщо трапилось, що людина втратила житло, з нею треба працювати. Маємо дві частини боротьби з таким напрямком, як бездомність.

Випадки шахрайства, складні життєві обставини, розлучення, сім’ї у кризових ситуаціях тощо. Такі люди можуть отримати підтримку від міста. Наш Центр соціальних послуг «Джерело» готує Центри життєстійкості. Маємо у місті житло, яке перепрофільоване під потреби внутрішньо переміщених осіб, які одинокі і не мають де жити. Це теж соціальна послуга – допомогти людині подолати труднощі, щоб стати самостійним, незалежним.

Друга частина – людина на вулиці. Завдання міста – запропонувати допомогу. Ми постійно на контакті з громадськістю, готові разом працювати і долучатись до соціального патрулювання. Ми постійно їздимо на місця, де теоретично можуть бути бездомні, пропонуємо нічліг у притулку, їжу, ліки, теплий одяг.

Тут закладаємо глибшу філософію роботи – допомогти бездомним перейти на рівень «я хочу бути завжди чистим, жити у теплі, мати житло, хочу ходити на роботу». Це вже інший рівень самосприйняття – «я вже пішов на роботу». Це дуже складно, але це можливо. Фахівці нашого притулку на вул. Кирилівській також допомагають шукати роботу.

До речі, торік послугами нічного притулку на вул. Кирилівській, 3А скористалось 900 бездомних людей.

У нас у прихистку була людина, котра не мала житла, але ходила на роботу, приходила у прихисток, отримувала безкоштовну вечерю, ночувала, приймала душ, отримувала одяг і йшла на роботу.

Бездомні – різні. Завдання міста – надати можливість, допомогти стати спроможним.

В соціальному центрі «Оселя» працюють люди, які вийшли з цієї бездомності. Це рідкісні випадки, але вони є. Ключове завдання – щоб їх було більше. Дозволю собі від громади Львова особливо подякувати нашим колегам з «Оселі» за колосальну роботу, яку вони проводять.

Саме тому на останньому засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради прийняли рішення «Про посилення взаємодії при наданні допомоги та соціальних послуг особам, які проживають або перебувають на вулиці, у зимовий період».

Дуже важливе рішення для міста та громади з точки зору координації дій та зусиль в зимовий період для допомоги особам, які на вулиці.

Як працювали соціальні патрулі досі

В останні роки з настанням холодів у Львові діяли постійні соціальні патрулювання та виїзди за повідомленнями мешканців, під час яких соціальні працівники «Джерела» виявляли бездомних людей, аби надалі надати їм допомогу. Окрім планових виїздів у точкові локації, організовували також районні рейди, під час яких з допомогою районних адміністрацій обстежували усі адреси, де могли б перебувати чи раніше ночували бездомні.

Якими були результати таких рейдів? Переважно люди відмовляються від допомоги соціальних працівників та не хочуть їхати на вул. Кирилівську.

Чи мають вони на це право – обирати життя на вулиці? Так, мають, закон їх у цьому не обмежує. Як маємо діяти ми, як місто та громада? Запропонувати максимально можливу допомогу.

Вже кілька років в зимовий період у місті діє масштабна кампанія «З турботою про кожного», курсує спеціальний «Автобус турботи». Цим автобусом бездомні можуть скористатись безкоштовно, аби у центрах «Джерела» та «Оселі» отримати увесь спектр соціальних послуг – від гігієнічних послуг, до харчування й медичної допомоги.

Що зміниться з новим рішення виконкому

До кожної людини, яка опинилась на вулиці, особлива увага. Нам важливо, щоб система працювала, не залежно від того, хто є на вулиці – військовий, бездомний тощо.

Цим рішенням ми чітко окреслили правила. Якщо бачимо, що людина потребує медичної допомоги – то тільки медики. Якщо бачимо, що людина створює якусь загрозливу ситуацію – тільки поліція. Якщо вночі чи вихідні дні – є екстрені служби, які мають відреагувати. Але найважливіше – поліція чи медична служба має повідомити наші структури про людину, котра потребує допомоги.

У нас були випадки, коли служби на вихідних інформували, що на вулиці військовий. Фахівець центру надання послуг учасникам бойових дій виїжджав на місце, проводив розмову і вже був на контакті. Це правильно. Нам важливо знати про цю людину, щоб з нею надалі попрацювати.

Тому до 1 березня у місті буде здійснюватися посилене соціальне патрулювання спеціальних виїзних бригад.

Наші заклади охорони здоров’я готові до збільшення поступлення осіб без визначеного місця проживання, котрим потрібна допомога через погіршення погодних умов. Опісля надання медичної допомоги, з відповідними медичними висновками обстеження на інфекційні захворювання (туберкульоз, шкірні, венеричні захворювання тощо), таку людину лікарня має скерувати до Філії соціальної роботи з бездомними особами комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело“».

Працівники патрульної поліції у разі виявлення бездомної особи повинні інформувати фахівців, які здійснюють соціальне патрулювання, якщо ж виявили особу у військовій формі (військовослужбовця, учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни) – інформувати Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій. Наш Центр на зимовий період формує «групи реагування» зі соціальних працівників, психологів, юристів, представників громадських і благодійних організацій.

Також активно запрошуємо представників громадських об’єднань, благодійних, релігійних організацій, які надають соціальні та інші послуги бездомним особам, до співпраці.

Алгоритм дій на конкретні випадки

Зараз пропоную розглянути алгоритм дій на кілька конкретних випадків.

Наприклад: особа не в змозі самостійно пересуватися з будь-якої причини (особа з інвалідністю, хворий, поранений, непритомний, сліди кровотечі, рани на тілі, утруднене дихання, у стані алкогольного або наркотичного сп’яніння) і у разі, якщо такий стан загрожує його життю або безпеці оточуючих.

Що робити? Викликати бригаду екстреної медичної допомоги (телефон 103).

Які дії служб? Медичний персонал бригади екстреної медичної допомоги зобов’язаний надати медичну допомогу та, за необхідності, доставити особу (бездомного) у стаціонарне відділення. У разі необхідності медперсонал повідомляє поліцію (ознаки насильницьких травм, нанесених ушкоджень тощо). Після надання необхідної медичної допомоги (лікування) заклад охорони здоров’я повідомляє Філію соціальної роботи з бездомними особами комунальної установи змішаного типу “Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело“ (вул. Кирилівська, 3-А) про таку особу та (на бажання бездомної особи) скеровує її до закладу з відповідними медичними висновками обстеження на інфекційні захворювання (туберкульоз, шкірні, венеричні захворювання тощо). У разі, якщо виявлена особа є ветераном війни (учасником бойових дій, особою з інвалідністю внаслідок війни) медики: повідомляють Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (вул. Пекарська, 41) про таку особу для надання працівниками Центру допомоги та підтримки зазначеній особі; пропонують особі звернутись на гарячу лінію Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій за номером (073) 962 83 25 для надання психологічної, юридичної та іншої допомоги працівниками Центру.

Інший приклад: виявлення на вулиці або в іншому громадському місці особи у військовій формі, яка потребує допомоги за видимими ознаками.

Що робити? Інформувати особу про можливість звернення до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій (вул. Пекарська, 41, вул. Чупринки, 85, вул. Виговського, 32) або на гарячу лінію Центру: (073) 962 83 25. Повідомити про особу для надання їй допомоги “групою реагування“ при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій: у період з 08.00 год. до 17.00 год. (робочі дні): за тел. (073) 962 83 25, а у період з 17.00 год. до 08.00 год., вихідні дні: 102 (патрульна поліція).

Як повинні реагувати відповідні служби? Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій забезпечує прибуття до місця знаходження особи членів “групи реагування“ (соціальних працівників, психологів, юристів представників громадських і благодійних організацій) для надання психологічної, юридичної та іншої допомоги особі та подальшого вирішення проблемних питань. Поліцейські пропонують особі звернутись на гарячу лінію Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій за тел: (073) 962 83 25.

Про інші алгоритми дій можна дізнатись у рішенні виконкому.

!!! Якщо Ви помітили людей без постійного місця проживання, – зателефонуйте у контакт-центр «Джерела»: 097 400 22 88, 063 400 22 88, 066 400 22 88.

Локації, де бездомні можуть отримати гаряче харчування тут.

Фото ЛМР

Джерело

Новини України