На Черкащині 2025-й оголошено роком вшанування Василя Симоненка – письменника-шістдесятника, журналіста й публіциста, якому цьогоріч минає 90 років від дня народження.
Про це повідомили в Черкаській обласній бібліотеці для юнацтва, що носить його ім’я.
Юні художники проілюстрували казки Василя Симоненка в межах проєкту Симоненківської книгозбірні. За його підсумками у видавництві «Вертикаль» вийшли нові збірки казок, надруковані за кошти міського бюджету завдяки цільовій стипендії у галузі культури.
Це дві збірки: дитяча – «Казкосвіт Василя Симоненка», до якої увійшли казки «Цар Плаксій та Лоскотон» і «Подорож у країну Навпаки», а також доросла – «Казка про Дурила». Обидві доступні в одному наборі, розповіла «Прочерку» завідувачка відділу мистецтв Марина Чеперис.
– Презентація нової книги в бібліотеці – завжди свято, а коли йдеться про видання, створене молодими талантами, – це подвійна радість. У творчості Василя Симоненка казки посідають особливе місце, тож ми започаткували проєкт «Казкосвіт Василя Симоненка в ілюстраціях юних черкаських художників». До участі запросили дітей 8-16 років із трьох мистецьких шкіл: артстудії «Глорія», художньої школи імені Данила Нарбута та Шевченківського ліцею «Колорит». Усього долучилося 25 учасників – дехто створив одну ілюстрацію, дехто – п’ять, – розповіла, гортаючи книги, Марина Чеперис.
Мета проєкту полягає в популяризації творчості Василя Симоненка серед усіх верств населення. Він стартував у 2024 році. Вийшло 80 комплектів – загалом 160 книг. На створення видань було спрямовано грант у розмірі 29 тисяч гривень.
– Задум полягав у тому, щоб ці книги одночасно читали і діти, і їхні батьки, бабусі, дідусі, – підсумувала Марина Чеперис.
Ілюстрацію до одного з видань створила одинадцятикласниця Кіра Дахненко.
– Я намалювала хлопчиків, які сидять на дубі й їдять кавуни. Хотілося, щоб ілюстрація була деталізованою – такою, щоб діти могли довго розглядати всі дрібниці. У дитинстві мене це захоплювало, і я хотіла поділитися цим відчуттям з іншими. Створення ілюстрації стало для мене справжньою релаксацією.
Враженнями від роботи над книгами поділилася директорка видавництва «Вертикаль» Світлана Кандич.
– До 90-річчя від дня народження Василя Симоненка створено унікальні книги, що стали особливим вшануванням його творчості. Раніше ці казки для дітей та дорослих друкували разом з іншими творами, у збірниках, а не окремими виданнями.
Усі ілюстрації юних художників, які долучилися до проєкту, представили сьогодні під час презентації видань, а також раніше, у їхніх школах. Виставка має стати пересувною: її експонуватимуть у публічних бібліотеках і навчальних закладах Черкас, повідомила Марина Чеперис.
Юлія Капуш