Технології боронування: як вибрати оптимальний тип борони для різних господарських завдань

Боронування – надважливий етап обробки землі, який дозволяє покращити структуру ґрунту, знищити бур’яни та підготуватись до посівної кампанію. Однак для досягнення найкращого результату необхідно знати, яку краще купити борону, щоб вона відповідала типу ґрунту, культурі та кліматичним умовам.

Класифікація типів борон

Борони можна поділяти за різними характеристиками. Наприклад, залежно від маси, вони можуть бути легкими, середніми, важкими. Але з погляду практичного застосування у сільському господарстві актуальним є поділ за конструкцією. Наглядні приклади можна переглянути  на маркетплейсі з продажу агротехніки AGRO.RIA. Розглянемо види борон більше детально.

Дискова борона

Робочим елементом цього виду знарядь є диски, завдяки чому обладнання отримало свою назву. Диски розташовуються під певним кутом відносно напрямку руху – він називається кутом атаки. Змінюючи його, можна варіювати глибину шару, який необхідно обробити. Диски легко подрібнюють ґрунт, розпушують землю, розрізають дерен.

Ця агротехніка підходить для поверхневого обробітку ґрунту перед посівом. Вона може перемішувати верхній шар землі, подрібнювати коріння бур’янів, відновлювати природний шар гумусу. Дискові борони фермери мають купити для передпосівної підготовки ґрунту, лущення стерні, оброблення пласта багаторічних трав, підготовки полів після збирання просапних і зернових культур, весняного боронування, мульчування. Борони підвищують родючість, відновлюють природний гумусний шар, при цьому значно знижуються витрати на вирощування сільгоспкультур.

Дискові борони у свою чергу бувають:

  1. Секційні старої конструкції. Диски в них встановлені на одному валу та зібрані до так званої «батареї». Плюс таких агрегатів – їхня ціна. А мінус – складність обслуговування та підвищене намотування рослинних залишків на вал.
  2. Борони на індивідуальній стійці, так звані дискатори. У таких моделях кожен диск має власну стійку, на якій він кріпиться. Дискатор хоч і дорожчий за секційну борону, але при цьому зручніший у ремонті. Крім того, він якісніше обробляє поля, бо менше забивається рослинними рештками.

Дискові борони мають конструктивні відмінності, крім того, у них різна кількість рядів дисків, форма та діаметр робочого органу, відрізняється і призначення. У зв’язку з цим виділяють такі види дискових борон:

  • легка дворядна;
  • середня;
  • важка на еластомерах.

Зубова борона

У знаряддях цього виду робочі органи спроєктовані у вигляді зубів. Форма може бути різною: круглі, квадратні тощо. Передня частина зубів призначена для розрізання ґрунту, а бічна руйнує грудки. Ґрунтові елементи при цьому перемішуються. Обробка полів за допомогою таких виробів може проходити на глибині до 100 мм. Зазвичай використовують спільно з культиваторами чи сівалками.

Види зубових борін виходячи з сили тиску на один зуб і глибини обробки:

  1. Важкі 2-3 кг на зуб, глибина – 5-8 см. Застосовуються на глинистих та суглинистих ґрунтах.
  2. Середні 1-2 кг, 4-6 см. Для роботи з легкими та пухкими ґрунтами.
  3. Легкі 0,5-1 кг, 2-3 см. Ефективні для верхнього шару.

Борона пружинна

Пружинні борони застосовуються для обробки ґрунту з посівів, а також після їх збирання. Робочий орган – зуб пружинний, різного перетину для кожного типу борони. Розрізняють кілька типів таких виробів: борона пружинна, напівнавісна, причіпна.

Борона пружинна на культиватор не завдає шкоди сільськогосподарським культурам. Також це с/г знаряддя допомагає при внесенні добрив, збиранні та валці соломи.

Пружинні борони добре допомагають при розпушуванні, вирівнюванні верхнього пласту землі, видаленні бур’янів. Такі агрегати, оснащені пружинними зубами та впливають на ґрунт за принципом вібрації, підходять для міжрядної обробки, яку виконують акуратно, без пошкодження рослин. Застосовуються для зернових і технічних культур.

Голкова борона

Вироби такого типу застосовують насамперед для протиерозійної обробки, руйнування кірки на озимих. Також це знаряддя добре справляється з раннім весняним закриттям ґрунтової вологи на стерневих фонах і згладжуванням нерівностей, що залишилися після попереднього етапу обробки.

Фактори вибору типу борони

Вибираючи борону на маркетплейсі з продажу агротехніки AGRO.RIA, необхідно розуміти, яке завдання вона допоможе вирішити. Перш ніж визначитися з моделлю, важливо оцінити свої запити та зрозуміти, для чого саме застосовуватиметься агрегат: поверхнева обробка, боротьба з бур’янами або глибоке дискування.

Також потрібно врахувати:

  1. Ширину захвату. Чим більше ділянка для обробки, тим більше ширина агрегату повинна бути.
  2. Габарити робочого органу. Варто враховувати бажану глибину обробки.
  3. Продуктивність і вага. Їх визначають відповідно до техніки, спільно з якою працюватиме борона.
  4. Вартість. Це може бути нова чи б/у агротехніка, ціна яких може розходитись на 40-70%.
Новини України