Пошуки роботи – це завжди обтяжлива, а іноді і розчаровує дійство. Але так як без роботи, як «без води – і ні туди, і ні сюди», то слід добре продумати, що і як сказати, коли вас нарешті запросили на співбесіду.
Якщо ви любите поговорити, то, йдучи на співбесіду, вам доведеться наступити власній пісні на горло, і не дуже «тріпати язиком». Краще налаштувати себе на те, що відповідати треба чітко і по суті. Ні, не як на допиті (адже ви з рекрутером – герої одного роману, тільки з тією різницею, що він вже працює в цій компанії, а ви ще претендуєте на звання співробітника), а ретельно стежити за тим, що і як ви говорите. Адже одне-єдине слово, що злетілися з ваших уст, може в кращому випадку насторожити інтерв’юера, а в гіршому -породіт цілий ланцюжок з додаткових питань, на які, як не крутись, вже доведеться відповідати. І відповідати – максимально правдиво.
Брехати – категорично заборонено. Краще – промовчати про щось (тим більше, якщо про це не питають), а якщо вже запитали в лоб, то відповісти так, щоб негативна тінь від сказаного торкнулася вас мінімально. Наприклад, відповідь на улюблений питання «Чому ви звільнилися з попереднього місця роботи?» Має звучати не як потік негативу (навіть якщо ви і справді пішли з колишнього місця роботи по образі і глибокого розчарування), а нейтрально – як інформація в розділі новин, без будь-яких емоційних відтінків.
Співбесіда – досить серйозне випробування, яке за короткий час дозволяє досвідченому рекрутеру скласти загальну картину про вас як про професіонала, людину і особистості. Не слід завзято і бризкаючи слиною доводити, що ви – командний гравець, що супер-пупер професіонал, що володієте вісьмома мовами, що вміло і вправно можете організувати величезну корпоративний захід, що ви – доброзичливі і відповідальні. Все одно в разі, якщо ви будете переконливі і вас візьмуть на дану вакансію, все таємне стане явним. І якщо ви і українською, так би мовити, зі словником, ясна річ, що ні про які іноземних мовах досконало мова навряд чи йде. Краще сказати чесно: моя англійська – на рівні шкільної програми. Але я вже вибрав відповідні для мене курси. Таку заяву скаже про вашу чесність і цілеспрямованості, а також про те, що ви людина, що жадає розвитку.
Навряд чи варто поширено розповідати про своє особисте життя і сім’ї. Наймачеві зовсім не обов’язково знати, чому вас кинув чоловік або пішла дружина, а також якими болячками мучиться ваша бабуся. Якщо вже наполягатимуть, відповідайте лаконічно і нейтрально: не зійшлися характерами, а бабуся – стара людина (хіба бувають вони здоровими?).
Відповіддю на питання про вашому хобі не варто втомлювати: фанатичний розповідь про колекцію марок або вінілових грамплатівок, м’яко кажучи, зробить свою чорну справу.
Не варто також слізно розповідати про провали і справах, які завернули на доопрацювання, щоб рекрутер пошкодував вас і погодився з несправедливою дійсністю. Тим більше ні в якому разі не потрібно звинувачувати кого-то или что-то в ваших невдачах на попередньому місці роботи – зарекомендуєте себе непридатним скиглієм.
Погану службу послужить ваше заява про те, що на колишній роботі вас просто перевантажували роботою, і колеги завжди просили з чимось допомогти. І через це ви приходили додому пізно і сильно втомленим. Ви-то повідомляєте це бажаючи показати себе у вигідному світлі, мовляв, який професіонал, як добре працювали і як вас там цінували. Але інтерв’юер почує зовсім інше, що ви – людина, нездатний сказати «ні», плюс до всього, що не вміє розподіляти свій час.
Вирішувати, що сказати, а про що змовчати на співбесіді, власне, все одно вам. Потрібно тільки пам’ятати, що грань між брехнею і мовчанням тонка. І якщо мовчати про щось серйозне і глобальне – наслідки будуть не з приємних.
Хорошої роботи!