Пів тисячі тривог за пів року: Ніжин під сиренами та загрозами з неба

За перші шість місяців 2025 року Ніжин 500 разів опинявся під загрозою, а сумарний час тривог склав майже 50 днів. Найдовша тривога тривала понад 14 годин, а найчастіше сирени лунали у вечірній час. Як часто мешканці міста змушені були переривати своє життя через загрози з повітря — детальніше в огляді статистики від журналістів MYNIZHYN.

Пів тисячі тривог за пів року

За даними порталу air-alarms.in.ua, загалом у Чернігівській області (а відтак — у Ніжині) за період з 1 січня по 30 червня 2025 року (включно) пролунало рівно 500 оголошень повітряної тривоги. Середня тривалість тривоги склала 2 години 40 хвилин. 

Найдовша тривога в області пролунала на о 21:30 31 травня й продовжилася аж до 11:32 1 червня. Таким чином, це найбільший час за останні пів року — понад 14 годин.

Сумарно час, коли мешканці Чернігівщини перебували в небезпеці, становить 1 194 години. Це майже 50 днів!

Якщо обирати день, коли повітряна тривога лунала найчастіше, то це неділя. Година доби — між 18:00 та 00:00. Читайте також: У Ніжині за 2024 рік пролунало майже 900 тривог: подробиці

Лише вісім днів за пів року без тривог

Найбільша кількість повітряних тривог за перше півріччя 2025 року припала на січень — 97 тривог, найменша — травень та лютий — по 76 відповідно. 

У січні — 97 тривог, середня тривалість — 2 години 24 хвилини, кожен день;

У лютому — 76 тривог, середня тривалість 2 години 24 хвилини, кожен день;

У березні — 88 тривог, середня тривалість 1 година 47 хвилин, тривога лунала бодай раз 30 днів з 31;

У квітні — 82 тривоги, середня тривалість 1 година 27 хвилин, тривога лунала бодай раз 26 днів з 30;Реклама:

У травні — 76 тривог, середня тривалість 1 година 53 хвилини, тривога лунала бодай раз 30 днів з 31;

У червні — 83 тривоги, середня тривалість 1 година 34 хвилини тривога лунала бодай раз 28 днів з 30.

Скільки тривог лунало на Чернігівщині з лютого 2022 року?

За даними статистика Мапи тривог України, станом на 16:30 1 липня 2025 року з 22 лютого 2022 року на Чернігівщині оголосили 2431 тривогу. Найменша тривала 10 секунд, а найбільша — майже дві доби — 1 день 22 години та 36 хвилин.

Як дати собі раду, якщо повітряні тривоги досі лякають?

Постійний ризик ракетних атак чи ударів безпілотниками змушує українців бути напоготові щодня. Ба більше, іноді звуки вибухів лунають перед оповіщенням повітряної тривоги або відразу після сигналу сирени. Такі ситуації спричиняють відчуття безнадії та тривоги — невідомо, коли й де наступного разу очікувати небезпеку.

Боятися обстрілів — це нормально.  Що допоможе опанувати страх, якщо він негативно впливає на якість вашого життя — розповідає сайт “Ти як?” Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

Що робити, коли постійно з’являються думки про можливі обстріли?

Хронічний стрес і виснаження, що проживають українці, впливають на рівень психологічних ресурсів. Відтак ви можете відчувати більше тривоги, переживати через речі, які раніше вас не турбували, або помічати, що частіше хвилюєтеся за свою безпеку.

Оскільки ваш страх стосується ймовірної небезпеки, важливо навчитися тестувати свої тривожні думки. Пам’ятайте, що протягом дня у вас з’являються і минають тисячі думок, але часом ви починаєте фокусуватися саме на тривожних.

Як опанувати себе, коли страх з’являється раптово?

Якщо страх виникає нізвідки, ви можете відчувати злість, безпорадність та відчай через відчуття втрати контролю. У цей момент важливо зупинитися і запитати себе: «Чи дійсно я не контролюю нічого у своєму житті?». Є, як мінімум, одна річ, на яку ви точно маєте вплив, — це ваше дихання. Сфокусуйтеся на ньому в момент, коли виникає раптовий страх без причини.

Наприклад, ви можете скористатися технікою «Дихання квадратом»:

  • Неспішний вдих і рахунок до чотирьох;
  • Пауза й рахунок до чотирьох;
  • Повільний видих і рахунок до чотирьох;
  • Пауза й рахунок до чотирьох.

Як допомогти собі опанувати страх?

У моменти тривоги або напливу негативної інформації мозок використовує так звані «темні окуляри», щоб захистити організм від напруги. Це — когнітивні фільтри, які спотворюють сприйняття, знижують критичне мислення та заважають бачити всі аспекти певної ситуації. Про них важливо знати, аби вміти вчасно помічати та мінімізувати їхній вплив.

Ось декілька найпоширеніших когнітивних фільтрів:

  • Фокус на негативі. Ви помічаєте лише негативні події чи аспекти, ігноруючи позитивні моменти, що може спричинити відчуття безнадії та апатії;
  • Чорно-біле мислення. Ви мислите категоріями крайнощів — «все або нічого», «або, або», не зважаючи на те, що в повсякденному житті існують різноманітні варіанти;
  • Наклеювання «ярликів». Йдеться про оцінювання себе та інших, яке зводиться до негативних характеристик (наприклад, «я лінива», «вони невдахи»);
  • Перебільшення / применшення. Це — перебільшення або применшення певних аспектів життя, наприклад, своїх помилок або досягнень;
  • Катастрофізація. Ви будуєте негативні прогнози на основі лише певної частини інформації. Це може трапитися, наприклад, коли стикаєтеся з новим досвідом;
  • Генералізація. Ви робите глобальний висновок про щось, базуючись на одній події, частині доказів чи певному збігу обставин. Такий фільтр супроводжується словами «ніколи» або «завжди».
  • Емоційне мислення. Ви вірите, що ваші емоції є правдивими та судите себе чи обставини, базуючись на них, — «я так відчуваю, значить це мусить бути правдою».

Нагадаємо, що у Ніжині за понад 1,2 мільйона гривень з бюджету громади облаштували міську автоматизовану систему централізованого оповіщення. Відтепер сигнал буде лунати з поступовим наростанням протягом трьох хвилин. Олександр Воронуха Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram
Viber
Facebook
Instagram
Youtube

Источник

Новини України