Із 12 по 16 травня на Черкащині тривав Європейський тиждень громадського здоров’я. Під гаслом «Інновації для стійкості: формування сталого майбутнього» до нього активно долучився Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
В організації та проведенні заходів, спрямованих на підвищення обізнаності населення про важливість збереження психічного та фізичного здоров’я в нашому повсякденному житті, взяли участь усі відокремлені структурні підрозділи Центру.
Колаж: ck.cdc.gov.ua
Фахівці зустрічались із працівниками приватних та державних установ, школярами, освітянами, медиками, жителями громад та внутрішньо переміщеними особами. В області відбувались не лише лекції й бесіди, а й вакцинальні акції, руханки та виїзди в громади.
Новинкою цьогорічного тижня громадського здоров’я в обласному ЦКПХ став флешмоб-руханка «Активуй своє здоров’я рухом!». До ініціативи приєдналися районні відділи та відділення Центру, продемонструвавши згуртованість і турботу про власне здоров’я. Своїм прикладом фахівці обласного ЦКПХ закликали черкащан бути більш фізично активними та піклуватися про своє здоров’я.
Зокрема, у Звенигородці фахівці відділу провели флешмоб на подвір’ї зі своїми працівниками. Діти та молодь охоче взяли участь у руханках у Багачевому та громадах Золотоніщини. Руханку в Катеринополі не змогла перервати навіть повітряна тривога: її виконали зі школярами в укритті. А ранкову активність у Кам’янці вихованці закладу дошкільної освіти доповнили віршиками й прислів’ями про здоров’я.
Водночас в області тривала активна кампанія з промоції здорового способу життя.
Фахівці Звенигородського районного відділу приділили увагу темі харчування, розповідали школярам про основи здорового харчування в дитячій бібліотеці міста. А для кращого засвоєння матеріалу провели для дітей майстер клас із приготування салатів.
Від фахівчинь Діни Слинько, Мар’яни Нестерової та Ніни Погрібної діти дізнались про прості речі, які сприятимуть збереженню здоров’я та допоможуть запобігти найпоширенішим хворобам і попіклуватись про власний психічний добробут.
Дитині важливо дотримуватись трьох принципів здорового харчування:
- не їжте їх між основними прийомами їжі;
- їжте з радістю не лише морозиво і цукерки, але й цибулю, рибу, петрушку;
- улюбленої страви вдень має бути не більше, ніж основної.
Харчування залежить від нашої поведінки, звичок та знань. Здорове харчування – фундамент здоров’я!
Фельдшерка санітарна Катеринопільського відділення Звенигородського районного відділу Олеся Череватенко відвідала Петраківський ЗЗСО та Лисичобалківську гімназію Калинопільської селищної ради, де акцентувала увагу на здоровому способі життя. Там фахівчиня залучила до активностей, присвячених Тижню громадського здоров’я, школярів. Із дітьми обговорили:
- з чого потрібно розпочинати свій день,
- яку їжу корисно споживати,
- що таке здоровий спосіб життя.
Особливу увагу приділили проблемі куріння в підлітковому віці та вплив звички на:
- виникнення серцево судинних захворювань
- ризик інсульту та інвалідності
- підвищення на 20% ризику всіх онкозахворювань
- руйнування та втрату зубів
- значне скорочення тривалості життя.
Упродовж тижня фахівці Тальнівського відділення Звенигородського районного відділу зустрілися з жителями громади щодо активної промоції заходів з профілактики захворюваності та збереження безпечного середовища життєдіяльності людини:
- із учнями закладів освіти обговорили відмову від куріння та важливість імунізації від дифтерії та правця, фізичної активності, формування здорового способу життя.
- на засіданні комісії з надзвичайних ситуацій доповіли про ускладнення санітарно-епідемічної ситуації з ГКІ на території Тальнівської громади та рекомендували всім зацікавленим долучитися до проведення широкої освітньої роботи з профілактики харчових отруєнь та інфекційних захворювань.
Фельдшерка санітарна Ватутінського відділення Звенигородського районного відділу Наталія Мороз популяризувала здоровий спосіб життя в закладі дошкільної освіти №7 «Зірочка» Багачевської громади. З метою профілактики серед населення вживання алкоголю та тютюну були відвідані організовані колективи Багачевських ліцею та гімназії.
Фельдшер санітарний Валерій Ковтун та помічник лікаря-епідеміолога Ігор Грабчак Уманського міськрайонного відділу зустрілись із колективом та вихованцями Дубівського ліцею для розмови про підтримання імунітету навесні.
Основною метою заходу стало підвищення рівня обізнаності дітей і дорослих про здорове харчування та запобіганню дефіциту поживних речовин в організмі.
Фельдшери санітарні Христинівського відділення Уманського міськрайонного відділу Наталія Кирилюк та Петро Кіщук із лікаркою-стажисткою по епідеміології Оксаною Савченко провели інформаційні заходи для:
- колективів амбулаторій загальної практики сімейної медицини Христинівської громади,
- відвідувачів та працівників Христинівського управління обласного центру зайнятості,
- внутрішньо переміщених осіб,
- учнів 8-11 класів місцевих закладів освіти.
У ході візитів торкнулися тем ментального здоров’я, популяризації здорового способу життя, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, відмови від шкідливих звичок.
Окрему увагу зосередили на профілактиці артеріальної гіпертензії, інфаркту міокарда та інсульту. У закладах охорони здоров’я організували локацію з вимірюванням відвідувачам артеріального тиску та консультуванням щодо показників. А молоді наголосили на небезпеці куріння не лише сигарет, а й вейпів та на негативному впливі звички на серцево-судинну систему й мозок. І застерегли від вживання алкоголю, пояснивши, як він підвищує ризик психічних розладів, змінює роботу мозку, поведінку та фізичний стан.
Для зміцнення імунної системи жителям громади нагадали: коли й від яких інфекційних захворювань варто вакцинуватись.
Із низкою заходів долучились і фахівці Золотоніського районного відділу. Учнівську молодь Золотоноші, а також – Піщанської, Гельмязівської та Зорівської громад залучили до інформаційних акцій щодо здорового способу життя, шкоди куріння та алкоголю, відновлення ментального добробуту.
А під час візиту до закладів охорони здоров’я районного центру й навколишніх громад фахівці провели зустрічі з сімейними лікарями та їхніми пацієнтами.
Заходи «Тарілка здорового харчування», «Шкідливі звички», «Знай про ризик. Правда про куріння, яку варто знати» з учнями закладу освіти Михайлівської громади провела фельдшерка санітарна Кам’янського відділення Черкаського міськрайонного відділу.
А з вихованцями садочку в ігровій формі говорили про здорове харчування і складові здорового способу життя: значення загартування, як дбати про своє здоров’я, навички доброзичливого спілкування, переваги збалансованого харчування.
Небезпеку шкідливих звичок обговорили і в ході моніторингового візиту до місця проживання внутрішньо переміщених осіб. Не оминули профілактику онкологічних захворювань, фактори ризику та особливості проходження профілактичних медоглядів.
До Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертензією фельдшерка санітарна Смілянського міського відділення Наталія Швець провела профілактично-просвітницькі заходи для працівників Носачівської гімназії Ротмистрівської громади та колективу закладу громадського харчування «Гостинний двір». У ході розмови фахівчиня наголосила на заходах щодо профілактики проблем із артеріальним тиском:
- Підтримці нормальної маси тіла;
- Відмові від куріння та алкоголю;
- Регулярних фізичних вправах;
- Обмеженні споживання солі;
- Збалансованому харчуванні;
- Контролі стресу;
- Регулярному контролі артеріального тиску.
А їхні колеги з Чигиринського відділення підвищували рівень обізнаності жителів громад Чигиринщини. Вони консультували охочих у Чигиринському ЦПМСД щодо профілактики захворювань, спілкувались із внутрішньо переміщеними особами, студентами місцевих закладів освіти, працівниками державних та приватних установ.
До того ж, 15 травня до Чигирина прибула мобільна амбулаторія Черкаського обласного ЦКПХ. У ході виїзду мультидисциплінарна команда надала послуги 49 жителям міста. Кожен безоплатно та повністю конфіденційно пройшов скринінг на туберкульоз, тестування на ВІЛ-інфекцію та гепатит В за допомогою швидких тестів, виміряв тиск та отримав відповіді на свої запитання.
До працівників адміністрації Стеблівської громади завітали працівники Корсунь-Шевченківського відділення Черкаського міськрайонного відділу. Під час зустрічі висвітлили теми:
- раціональне харчування,
- боротьба з гіподинамією,
- профілактика негативних наслідків тютюнопаління
- своєчасність медоглядів та профілактичних щеплень,
- вплив технічних засобів, культура спілкування.
Пресслужба Черкаського обласного ЦКПХ