Христос Воскрес: скільки днів можна вітати з Великоднем

Великдень – одне із двох релігійних свят, для якого в українській мові є загальноприйнятна і дуже поширена в народі особлива форма привітання. Чи пригадаєте ви одразу правильні формулювання?

Відео дня

OBOZ.UA розповідає, як прийнято правильно вітатись у великодні свята і відповідати на привітання. А також як довго прийнято вітати одне одного спеціальними святковими фразами.

Як вітаються на Великдень

Отже Словник церковно-обрядової термінології вказує, що на свято Великодня правильно вітатись словами “Христос воскрес!”, а відповідають на них фразою “Воістину воскрес!” Тим самим віряни засвідчують один перед одним диво воскресіння Ісуса після страти на хресті.

Примітно, що існують й іронічні форми цього привітання. Зазвичай їх використовують, коли хтось починає вітатись по-святковому занадто рано. В такому разі можна почути короткі (і, варто зазначити досить грубі) діалоги:

  • Христос воскрес — брешеш як пес;
  • Христос воскрес — дід бабу розтрес.

Використовувати ці формулювання чи ні, вирішувати вам. Так чи інакше, а подібні фразочки в українському фольклорі теж з’явились.

Ой, помилка вийшла

Люди не надто релігійні, які дотримуються християнських традицій чисто формально, можуть часом плутати великоднє вітання з різдвяним. У зимові свята кажуть: “Христос народився! – Славімо його!” Але часом ця ж формула автоматично може спливати у пам’яті і під час весняних святкувань. Краще сприймати цю помилку за привід посміятись разом. Нічого страшного у ній нема.

Як довго кажуть “Христос воскрес!”

Традиційно великодні свята тривають до Вознесіння Господнього, яке відзначають за 40 днів після Великодня. Вважається, що весь цей період повсталий з мертвих Христос залишався на землі серед своїх послідовників, після чого був узятий на небо.

У всі ці 40 днів буде доречним вітатись одне з одним словами “Христос воскрес! – Воістину воскрес!” Вперше цю фразу промовляють під час всенощної служби, коли священник сповіщає про диво воскресіння. Далі священники вітаються цими фразами одне з одним, а потім з вірянами.

У народі існує також звичай після такого привітання “христосуватись”, тобто обмінюватись трьома поцілунками у щоку. А також дарувати одне одному писанки чи крашанки. Втім, ця традиція не є обов’язковою і її можна дотримуватись лише з тими людьми, з якими вам комфортно взаємодіяти подібним чином.

Раніше OBOZ.UA пояснював, як правильно казати українською мовою – вітати чи поздоровляти.

Підписуйтесь на канали OBOZ.UA в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.

Джерело

Новини України