Наша постійна рубрика: задай питання юристу.
Час від часу на сторінках нашого сайту ми публікуємо розмови з ніжинськими фахівцями – психологами та юристами.
До редакції MYNIZHYN.com неодноразово звертаються читачі з різними питаннями, які хотіли б уточнити у юриста: спадщину під час війни, кредити, відстрочка від призову на військову службу, сімейні справи, тощо.
До прикладу – ось одне із них: ” Доброго дня, підкажіть будь ласка, чи потрібна зараз довіреність на дитину від батька для поїздки за кордон»?
Раніше ми писали: Питання – відповідь: борги під час війни після смерті людини
Дане питання коментує кандидат юридичних наук, доцент кафедри політології, права та філософії НДУ імені М.Гоголя, доцент – Марина Ларченко
У сучасних умовах воєнного стану в Україні питання виїзду неповнолітніх дітей за межі держави набуває особливої актуальності. У зв’язку з цим часто виникає запитання: чи потрібна згода батька (довіреність) на виїзд дитини за кордон у випадку, коли дитину супроводжує мати?
Відповідно до чинного законодавства України, зокрема до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57, а також до положень Сімейного та Цивільного кодексів України, виїзд дитини, яка не досягла 16 років, за межі України дозволяється у супроводі одного з батьків без обов’язкової нотаріальної згоди іншого з батьків, якщо немає встановлених судом заборон чи обмежень щодо такого виїзду.
Докладно з Правил перетинання державного кордону громадянами України (п. 23): «Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів».
Крім цього, згідно з останніми роз’ясненнями Державної прикордонної служби України, передбачено спрощення процедури перетину кордону з дітьми. Це, зокрема, стосується ситуацій, коли один з батьків перебуває в зоні бойових дій, на тимчасово окупованій території, є мобілізованим або помер. У таких випадках достатньо документів, що підтверджують обставини, без додаткової нотаріальної згоди.Реклама:
Загалом, згода другого з батьків, оформлена у вигляді нотаріальної довіреності, не вимагається, якщо:
1) дитина перетинає кордон у супроводі одного з батьків;
2) відсутнє судове рішення або нотаріальне заперечення іншого з батьків щодо виїзду;
3) поїздка триває не більше одного місяця або пов’язана з лікуванням, навчанням, участю в міжнародних змаганнях чи конкурсах;
3) інший з батьків не перебуває у розшуку, не позбавлений батьківських прав та не подав заяву про заборону виїзду дитини.
Водночас у низці випадків згода (довіреність) другого з батьків потрібна, зокрема:
1) коли дитина подорожує з іншою особою (наприклад, бабусею, опікуном, тренером);
2) коли існує спір між батьками щодо місця проживання чи виїзду дитини;
3) коли передбачено виїзд на тривалий термін, який не охоплюється загальними винятками.
Таким чином, чинне законодавство України забезпечує баланс між правом дитини на свободу пересування та обов’язком держави захищати її інтереси, а також визнає рівність прав батьків у вирішенні питань, що стосуються дитини. Водночас за відсутності юридичних перешкод мати має право самостійно супроводжувати дитину за кордон без нотаріальної згоди батька.
З огляду на потенційну змінність правового регулювання у зв’язку з воєнним станом, рекомендується перед поїздкою уточнити актуальну інформацію на офіційному сайті Державної прикордонної служби України.
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: Telegram Viber Facebook Instagram Youtube Теги: Довіреність на дитину, Поїздки за кордон, Консультація юриста Новини по темі:
28.06.2025, 10:35 723 Чи можна під час військового стану переоформити земельний пай
16.06.2025, 13:09 666 Чи маю я право на зміну пенсії по втраті годувальника, який вважаєтьс
11.04.2025, 16:01 1154 Чи можуть мобілізувати під час розгляду заяви на відстрочку
08.01.2025, 10:27 919 Як оскаржити рішення ВЛК: консультація юриста
04.06.2024, 10:43 1513 Військовий облік жінок: консультація юриста
21.05.2024, 09:27 2556 Відстрочка від призову багатодітним: консультація юриста Реклама: