Відключення світла можуть повернутися, якщо морози сягнуть -10°C і триватимуть кілька тижнів, що призведе до різкого зростання споживання електроенергії. Щоб уникнути цього, Україні необхідно збільшити імпорт електроенергії та економити ресурси, особливо у пікові години.
Відео дня
Про це розповів директор енергетичних програм “Центру Разумкова” Володимир Омельченко в коментарі ЗМІ. На початку лютого ситуація в енергетиці значно ускладнилася через російські удари. Протягом перших 10 днів місяця щонайменше п’ять разів запроваджували аварійні відключення.
Зокрема, минулого тижня світло вимикали в Харківській, Сумській, Полтавській, Кіровоградській, Донецькій, Дніпропетровській, Черкаській та Київській областях. Відключення були локальними та тимчасовими – переважно для промисловості, побутові споживачі майже не постраждали.
Як пояснили в “Укренерго”, це були вимушені заходи через наслідки атак на об’єкти генерації та електромережі. Влада закликала українців економити електроенергію в пікові години (07:00-20:00), щоб мінімізувати навантаження.
Однак проблема має накопичувальний ефект, і наступні удари можуть спричинити масштабніше аварійне знеструмлення. “Російські атаки створюють найбільші ризики і є головною причиною пошкоджень і дефіциту потужності в енергосистемі. Крім того, є ще одна загроза – атаки на газові родовища, які могли знизити видобуток газу, необхідного для виробництва електроенергії. У поєднанні з морозами це підвищує ризики повернення до планових відключень”, – пояснює Омельченко.
Очікуване похолодання – додатковий виклик для енергосистеми. За сильних морозів різко зростає споживання електроенергії, що може призвести до дефіциту потужності.
За прогнозами синоптиків, цього тижня нічна температура сягне -14°C, а вдень від -6°C до +3°C. Морози принесе антициклон Elvira з арктичним повітрям. Однак міністр енергетики Герман Галущенко запевняє, що морози не є критичним фактором, а головна проблема – це атаки РФ:
“Єдине, що впливає на енергосистему, – це наслідки атак. На жаль, вони відбуваються щодня. Але загалом система працює, і побутових споживачів ми не обмежуємо. Я впевнений, що ми вийдемо з цього опалювального сезону переможцями”, – заявив він.
Раніше з’являлися прогнози, що через холод у лютому можуть повернутися графіки відключень, але в “Укренерго” це спростували. “Прогнозоване зниження температури не спричинить суттєвих проблем і не зумовить необхідність запровадження обмежень. Ситуація в енергосистемі України залишається стабільною”, – зазначили в компанії.
Ймовірність планових відключень підвищується, але значною вона була б, якби морози тривали кілька тижнів поспіль. У такому разі дефіцит потужності та збільшене навантаження на мережі могли б призвести до перевантаження системи.
Однак поточні прогнози не є критичними. Як пояснює Омельченко, є два ключові способи уникнути відключень:
- збільшити імпорт електроенергії у період морозів;
- ощадливо використовувати електроенергію, особливо у пікові години (17:00-22:00).
“Якщо забезпечити достатній імпорт електроенергії та природного газу, а також відповідально ставитися до споживання, то цей тиждень мине без графіків відключень”, – зауважує експерт. Україна унікально легко пережила зиму 2024-2025 років.
Теплий грудень і січень значно зменшили навантаження на систему, але не варто розслаблятися. “Це унікальне погодне явище, я не бачив такого у своєму житті. Але попереду ще лютий і березень. Думаю, найскладніше у цьому сезоні ще попереду”, – додає Омельченко.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, українцям, що мають зарядні станції, у період простою слід періодично частково розряджати їх і заряджати. Це дозволить продовжити термін роботи дорогих пристроїв, коли вони знову знадобляться під час відключень електроенергії.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!