06 лютого 2025 р. 24 0
У 2024 році майже 900 разів лунав сигнал повітряної тривоги. Про це розповідає заступник міського голови Сергій Чміль.
«У Прилуках у 2024 році сигнал повітряної тривоги оголошували 886 разів. Це на 75% більше, ніж у 2023 році. Найдовша небезпека тривала у 2024 році, 19 листопада. Це тривало трошки більше 15 годин».
Про небезпеку містян оперативно сповіщала система гучномовців. Ще у 2023-му наявну мережу оповіщення доповнили новими діджиталізованими динаміками. У Прилуках вдалося впровадити таку інновацію завдяки підтримці донорів.
Сергій Чміль: «У нашому місті діє система оповіщення, яка складається із двох видів. Це та, яка була встановлена ще до початку незалежності нашої країни. І у 2023 році ми встановили три сучасні комплекси по нашому місту. Один у 273-му кварталі, один встановлений в центрі нашого міста і один в районі податкової. Дана система оповіщення, нова, отримана була за грантові кошти. Вона була встановлена так, щоб покрити максимально наше місто. І коли ми здійснювали її тестування, то звуки від повітряної тривоги, які звучали з цієї системи, були чутні у навколишніх селах біля нашого міста Прилуки.
Нова система розширила можливості міської ради у інформуванні населення. До прикладу, діють різні сигнали для окремих видів тривог. Ракетна, радіоактивна, тощо.
Також щоранку о 9.00 метроном відлічує хвилину. Про час поваги та пошани героїв українського спротиву також нагадує система оповіщення.
Сергій Чміль: «Вже рік, як діє в нашому місті, о 8.59 ми включаємо хвилину мовчання по всьому місту. І прилучани зупиняються в цей момент, щоб вшанувати пам’ять наших військових, які загинули у захисті нашої країни від російського окупанта. І пам’ять всіх тих, хто загинув від рук окупанта, всього цивільного населення. Крім цього, на державні свята, коли звучить хвилина мовчання і звучить гімн України».
За допомогою гучномовців у 2024 році міська рада сповіщала і про втрати Прилуцької та інших громад, говорить Сергій Чміль: «Прилучани знають, коли заїжджає кортеж в наше місто. У більшості випадків це відбувається зі сторони Пирятина. І через дані гучномовці ми здійснюємо дане оповіщення, щоб утворили прилучани живий коридор по маршруту, руху даного кортежу.
Також включаємо пісню «Пливе кача», коли кортеж проїжджає по центральній частині нашого міста. І також це ми зустрічаємо нашого героя на щиті і проводжаємо вже в останню дорогу також піснею «Пливе кача». Нажаль, сьогодні ми проводжали загиблого героя і через дану систему оповіщення ми сповістили прилучан. Вони схили голову перед нашим захисником і провели його в останню дорогу».
Система діє у двох режимах – автоматизованому та ручному. Запуск оповіщень здійснюється дистанційно, розповідає Сергій Чміль: «Оповіщення щодо прибуття кортежу з полеглим героєм здійснюється вручну. Є певне програмне забезпечення і в ручному режимі, коли заїжджає кортеж в місто, через програмне забезпечення запускається звуковий сигнал, який передається через дані гучномовці. Все дуже просто, воно все працює елементарно через телефон».
Підбиваючи підсумки ще одного року війни, у міській раді сподіваються, що невдовзі з кожного динаміку лунатиме «увага, настала перемога» та довгоочікуваний мир.