Великий зимовий облік птахів: яких пернатих зафіксували у національному парку Хмельниччини

За інформацією: Суспільне Хмельницький.

У національному природному парку “Мале Полісся” відбувся великий зимовий облік птахів, 2025, Хмельниччини. Наталія Кратасюк

У межах великого зимового обліку птахів на території національного природного парку "Мале Полісся", що на Хмельниччині, зафіксували найбільш поширених представників місцевої орнітофауни. Йдеться, зокрема, про синицю, дятла, повзика, сойку й крука.

Про це Суспільне Хмельницький розповіла старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" Наталія Кратасюк.

За її словами, великий зимовий облік птахів — міжнародна громадська наукова ініціатива, спрямована на вивчення та моніторинг чисельності птахів, які залишаються зимувати в різних регіонах. Синиця велика — один із найпоширеніших і впізнаваних птахів.

"Довжина тіла 13-15 см, розмах крил 22-25 см, вага близько 14-20 г. Голова чорна з білими щоками. Спина оливково-зелена, черевце яскраво-жовте з чорною вертикальною смугою, яка у самців ширша. Крила сіро-блакитні з білою смугою, хвіст темний із білими кінчиками".

У межах великого зимового обліку птахів на території національного природного парку “Мале Полісся” зафіксували найбільш поширених представників місцевої орнітофауни, 2025, Хмельниччина. Наталія Кратасюк

Наталія Кратасюк зазначила, синиця пристосовується до найрізноманітніших умов, мешкає у лісах усіх типів, міських парках і поблизу людських осель.

"Влітку основу раціону синиці складають комахи та їхні личинки. Пташка допомагає контролювати чисельність шкідників у лісах і садах. Взимку через дефіцит комах переходить на рослинну їжу: насіння, ягоди. Відвідує годівниці, де є соняшникове насіння, несолоне сало, горіхи".

Старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" розповіла, дятел великий строкатий, крім характерного стукотіння по деревині, під час якого дістає шкідників під корою, може "грати барабанний дріб" — серію швидких ударів, які використовує для комунікації чи позначення території.

"Середній за розміром дятел завдовжки 22-26 см, вагою 80-100 г. У нього чорна спина з білими плямами на крилах, черевце біле з червоним "підхвістям". У самців червона пляма на потилиці, у самок її немає. Молоді птахи мають червону шапочку на голові. Дзьоб міцний, прямий і загострений".

За словами Наталії Кратасюк, великий строкатий дятел улітку харчується комахами, взимку — насінням хвойних дерев, ягодами, горіхами та плодами, прилітає до годівниць. Повзик найчастіше проживає у листяних та мішаних лісах, де багато старих дерев.

"Повзик невеликий, завдовжки близько 14 см. Верхня частина тіла синювато-сіра, черевце — біле чи рудувате. Чорна смуга проходить через очі. Птах надзвичайно рухливий та спритний. Його можна побачити, коли майже безперервно пересувається по деревах, шукаючи їжу. Птах єдиний в Україні може бігати по стовбуру дерева як вгору, так і вниз головою".

У межах великого зимового обліку птахів зафіксували, зокрема, синицю, дятла, повзика, сойку й крука, 2025, Хмельниччина. Наталія Кратасюк

Старша наукова співробітниця національного природного парку "Мале Полісся" зазначила, влітку повзик їсть комах, їхні личинки, павуків, а на зиму робити запаси їжі. Зокрема, насіння чи горіхи ховає у тріщинах кори дерев або під мохом.

Наталії Кратасюк розповіла, сойка легко пристосовується до різноманітних умов. Основа її раціону влітку — комахи, дрібні безхребетні, яйця дрібних птахів, восени — жолуді, горіхи, ягоди, насіння, взимку — заготовлені запаси.

"Сойка відома своїм розумом і здатністю імітувати звуки інших тварин або навіть людей. Це допомагає їй уникати небезпеки. Пташка восени збирає жолуді, ховаючи їх у землю, під кору чи в мох. Запам’ятовує місця своїх "схованок", однак не завжди до них повертається. Так вона сприяє поширенню дубів".

За словами старшої наукової співробітниці, крук добре адаптується до змін навколишнього середовища, але надає перевагу відкритим територіям з достатньою кількістю їжі. Птах веде осілий спосіб життя. Узимку круки збираються в зграї до півсотні птахів, оскільки разом їм легше знайти їжу.

"Довжина тіла крука становить 60-67 см, розмах крил — 115–130 см, вага — 800-1500 г. У птаха однотонне чорне оперення з металевим синьо-зеленим відливом. Дзьоб великий, масивний, вигнутий, чорного кольору, голос глибокий і хрипкий. Круки демонструють високий рівень розумових здібностей. Вони знаходять незвичайні способи здобувати їжу, наприклад, розбиває горіхи, кидаючи їх із висоти".

Новини України