Традиційне для України підвищення адміністративних штрафів за порушення ПДР слід замінити китайською моделлю покарань водіїв.
З такою пропозицією нещодавно виступив голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко, пише inkorr.
Квоти замість каральних заходів
Експерт звернув увагу, що у великих китайських містах, таких як Шанхай, існують системи спеціальних дозволів на в’їзд до центральної частини мегаполісу. У кожному районі є своя квота на використання транспорту, перевищення якої не допускається поліцією.
Якщо адаптувати цю схему під українські реалії, то можна впровадити електронну лотерею або аукціони для отримання права проїзду в окремі райони міст. Порушникам ПДР Попенко пропонує забороняти експлуатацію транспорту в певних локаціях на той чи інший період.
«Нинішня фіскальна стратегія перетворила водіїв на джерело поповнення бюджету, але не вирішує проблему перевантаженості доріг», – підкреслює експерт, який закликає не ставитися до українських водіїв як до «дійних корів».
Системний підхід до вирішення проблем
Попенко звертає увагу на відсутність координації в українській транспортній політиці.
Він вважає, що існуючі обмеження не виконують своїх функцій саме через те, що в Україні немає узгоджених планів розширення дорожньої мережі, оптимізації світлофорних режимів і створення єдиної інформаційної платформи.
Найважливішим фактором успіху китайської моделі Попенко називає розвиток якісного громадського транспорту як альтернативи персональним авто.
Екологічні та соціальні вигоди
На думку експерта, обмеження в’їзду в центральні райони мегаполісів дозволить вирішити відразу кілька проблем — скорочення обсягів шкідливих викидів в атмосферу, зниження шумового забруднення, а також розвантаження вулично-дорожньої мережі.
Що стосується автомобілістів, то Попенко впевнений, що інновація дозволить знизити між ними соціальну напругу.
В Україні подібні ініціативи раніше не впроваджувалися, наше законодавство просто їх не передбачає. Впровадження цих нововведень вимагатиме копіткої і складної роботи як у правовому полі, так і в сфері модернізації інфраструктури.
Разом з тим Попенко впевнений, що всі вкладення і зусилля окупляться довгостроковою економією на утриманні дорожньої інфраструктури.