Старовинна родова садиба знаменитого козацько-старшинського роду Скоропадських є окрасою Прилук

25 березня 2025 р.   42   0

У самому серці Прилук заворожує своєю величчю і красою садиба колишнього першого почесного громадянина Прилук. Свого часу це був розкішний і пишний маєток з флігелем та розлогим садом.

А продав Скоропадський міській управі свій будинок конкретно для облаштування під класичну чоловічу гімназію. Хоча візуально пишний маєток тоді мало чим нагадував навчальний заклад.

Розкішна садиба Івана Скоропадського і досі залишається загадковою та романтичною, резюмує директорка краєзнавчого музею Тетяна Зоць. Багато цікавих історичних фактів зберігає в собі не лише садиба Скоропадського, а і її зірковий власник.

Свого часу Прилуцький повіт у Полтавській губернії займав передове місце по охопленню населення освітою та по кількості навчальних закладів. Це без перебільшення заслуга Івана Скоропадського.

Зі спогадів Костянтина Щербини і Сергія Маслова, які були випускниками Прилуцької чоловічої гімназії, встановлено, що на другому її поверсі знаходився актовий зал для урочистих подій, а навчальні кабінети мали багато наочних приладів, що стояли на відкритих стелажах уздовж стін.

Ця будівля ставши навчальним центром, у подальшому цього призначення не змінювала, чим є і по сьогоднішній день. У відновленому приміщенні розташувалася середня загальноосвітня школа №1, яка в наш час реорганізована в гімназію імені Георгія Вороного.

Загадковою та романтичною спорудою є ще одна кам’яниця, що на розі вулиць Київської та Гімназичної. Вона раніше нагадувала середньовічний шляхетний замок з баштою і вузькими вікнами-бійницями, збудований у старовинній родовій садибі знаменитого козацько-старшинського роду Скоропадських, що дав Україні двох гетьманів.

Добудована двоповерхова права частина і перероблений парадний вхід не тільки зробили будівлю гармонійною за композицією, а й надали їй поважного вигляду. Збережені елементи автентичного оздоблення вікон передають подих часу і уявно переносять у ХІХ століття.

Ця оригінальна мурована двоповерхова споруда за багато років свого існування перебудовувалась, деякі дослідники (зокрема, чернігівський архітектор, кандидат наук Карнабіда) вважали, що це старовинна кам’яниця козацької доби, перебудована у ХІХ столітті в стилі романтизму; не можна виключити також, що флігель побудували разом із головним будинком у другій половині ХІХ століття (це припущення потребує спеціального історико-архітектурного дослідження). Будівля відремонтована і є справжньою окрасою міста. Тепер у кам’яниці працює телекомпанія «ТБ-Прилуки».

Джерело

Новини України