Міністерство освіти офіційно дало старт виборчій кампанії на посаду ректора Львівського національного університету імені Івана Франка. Це не просто один із найстаріших і найпрестижніших вишів України — це інституція, що формувала націю, виховувала провідників змін, закладала інтелектуальний фундамент державності.
Моє бачення ролі ректора – це ефективний менеджер, стратег, лідер змін. Людина, яка не лише зберігає традиції, а й створює можливості для нового покоління науковців та студентів.
Ми живемо в часи, коли наука та освіта мають конкурувати на глобальному рівні, коли університет – це не лише храм знань, а й потужний центр розвитку, інновацій і міжнародного співробітництва. Основні положення своєї програми я викладаю на своїй сторінці у Facebook, але зараз хочу зосередитись на моєму баченні нової економічної моделі та реформі управління у Франковому виші.
На діаграмі нижче – розмір середніх заробітних плат в нашому університеті.
Це не нормально, коли науковці отримують нижчу за середню по Україні заробітну плату. Це постріл собі у ногу. Наслідком цього є те, що багато кваліфікованих кадрів йдуть працювати у бізнес та приватні навчальні заклади.
Але ми розуміємо, що можливості держави фінансувати освіту вичерпні. Починаючи з 2018 року розмір бюджетного фінансування у структурі надходжень університету зменшується. Капітальні видатки, видатки розвитку становлять лише 3% від усіх витрат. Саме тому лише ефективний менеджмент, широка участь в грантових програмах та нова економічна модель університету здатні виправити це – збільшити зарплати для викладачів та працівників, а також збільшити можливості для розвитку.
Я твердо переконаний, що успішний сучасний університет має будувати свою роботу за принципами ефективного менеджменту. Це означає:
- Фінансова прозорість і залучення ресурсів. Державне фінансування – це лише частина можливостей, які до того ж вкрай обмежені. Нам потрібно активно працювати над залученням грантів, розширенням співпраці з бізнесом, розвитком ендаумент-фонду. Наприклад, це співпраця з вітчизняним бізнесом та робота з такими організаціями, як: Horizon Europe, Erasmus+, European Research Council (ERC), Alexander von Humboldt Foundation, Carnegie Corporation of New York та багато інших.
- Міжнародне партнерство. Львівський університет має всі передумови стати провідним східноєвропейським академічним хабом. Розширення міжнародних програм, подвійних дипломів, обмінів для студентів і викладачів – один із ключових пріоритетів. Серед варіантів такого партнерства: співпраця з Fulbright Program (США) для академічних обмінів; гранти від Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG, Німеччина) на спільні дослідження, обміни студентів та викладачів з провідними університетами Європи та США.
- Орієнтація на інновації. Ми маємо створити екосистему для розвитку стартапів, технологічних парків і наукових центрів при університеті, щоб наукові дослідження ставали основою економічного розвитку. Важливо також підтримувати фундаментальні науки, адже саме вони закладають основу для проривних технологій та довгострокових інновацій.
Одна з моїх ключових ідей – це створення сучасної Бізнес-школи. Університет має хороші передумови для цього: потужна наукова база та кваліфіковані викладачі. Львів – великий бізнес-хаб, де активна IT-спільнота, виробничі підприємства, стартапи та інвестори. Ми готові запропонувати магістерські програми MBA, корпоративні програми для підвищення кваліфікації керівників і топменеджерів тощо. Ми мусимо створити дослідницький центр у сфері економіки, стратегічного менеджменту та цифрових трансформацій.
Що це дасть Університету?
- Додаткові джерела фінансування через платні програми та гранти.
- Посилення репутації ЛНУ як університету, що формує лідерів бізнесу.
- Підвищення рівня міжнародного співробітництва та інтеграція у світовий освітній простір.
Ми на порозі великих трансформацій. Від якості освіти та науки залежить, яким буде майбутнє України. Наше завдання – не просто навчати, а створювати середовище, де народжуються ідеї, формується лідерство, розвивається країна. Львівський університет має всі шанси бути в авангарді цих змін.
Ректор – це більше ніж адміністративна посада. Це роль, що вимагає стратегічного мислення, далекоглядності та вміння приймати відповідальні рішення. Моє завдання – зробити так, щоб кожен, хто приходить у стіни Львівського університету, відчував, що тут твориться майбутнє.