28 березня 2025 року Путін, проти кого був виданий ордер на арешт Міжнародним кримінальним судом за воєнні злочини проти українських дітей, мав нахабність оскаржити легітимність Президента України Володимира Зеленського вести переговори про мирну угоду та запропонувати замінити його перехідним урядом із досить очевидним задумом, що керівна влада Києва має зрештою підпорядковуватися Кремлю.
Підступні міркування Путіна випливають з того факту, що заплановані на 2024 рік Президентські вибори в Україні були перенесені через геноцидну війну Росії.
Дійсно, воєнний стан було оголошено 24 лютого 2022 року у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Відтоді Верховна Рада України неоднократно продовжувала воєнний стан, здебільшого на 90 днів, у той час як Україна продовжує щодня зазнавати жорстоких нападів з боку Росії.
Стаття 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» прямо передбачає, що проведення Президентських виборів в умовах воєнного стану в Україні забороняється.
Це було підтверджено у постанові Верховної Ради України від 25 лютого 2025 року.
Однак, як він часто демонстрував у минулому, Путіна не особливо хвилюють «перешкоди», такі як верховенство права, зокрема коли він вніс поправки до російської конституції, щоб забезпечити собі п’ятий термін на посаді лише через місяць після смерті Олексія Навального в російській в’язниці.
У своїй статті «Чому Україна не може провести вибори під час війни» Ольга Айвазовська, Голова правління Громадянської мережі ОПОРА, провідної позапартійної неурядової організації громадського нагляду та адвокації у сфері виборів, написала: «Неспровокована агресія Росії проти суверенної держави унеможливлює проведення президентських і парламентських виборів в Україні. […] в Україні існує сильний консенсус щодо необхідності проведення виборів не раніше ніж через шість місяців після закінчення воєнного стану, який підтримується владою, опозицією та суспільством. Легітимність влади в Україні є виключною прерогативою українського народу».
Те, що Президентські вибори в Україні були відкладені через запровадження воєнного стану у зв’язку з безперервними та цілеспрямованими атаками Росії на мирних жителів і цивільну інфраструктуру, є цілком виправданим. Однак абсолютно абсурдний факт, що держава-агресор, чия геноцидна війна проти України стала безпосередньою причиною запровадження воєнного стану, порушує це питання у вигляді скарги на міжнародній арені – це виходить за межі здорового глузду.
Путін, який, незаслужено, мабуть досі користується довірою Президента Трампа, нарешті зміг розлютити Президента США своїм абсурдним оскарженням легітимності Президента України.
Це навіть призвело до того, що Президент Дональд Трамп пригрозив запровадити вторинні санкції проти покупців російської нафти, якщо Кремль продовжить такі зухвалі затягувальні тактики та здійснюватиме подальше кровопролиття в Україні.
Як і передбачив Президент України, з моменту, коли Президент Трамп ініціював переговори щодо укладення угоди про припинення вогню, Росія всіляко зривала цей процес і посилювала атаки на цивільне населення та інфраструктуру України за допомогою ракет і дронів.
Остання хитрість Путіна з оскарженням легітимності Президента України має стати тривожним сигналом щодо того, що чекає попереду, якщо США спробують задобрити російського деспота та його ненаситні імперіалістичні амбіції. А саме: умиротворення Путіна зрештою призведе до нової світової війни, так само, як політика Чемберлена умиротворення Гітлера, це зробила з Мюнхенською угодою 1938 року.
Очевидно, що Путін не хоче миру. Він прагне заволодіти всією Україною як необхідним першим кроком до відтворення Радянського Союзу, а згодом і його розширення. 31 березня 2025 року Путін підписав указ про проведення найбільшої за 14 років призовної кампанії в Росії, а саме – мобілізацію приблизно 160 000 чоловіків у період з квітня по червень 2025 року для досягнення цієї мети.
Якщо США справді прагнуть укласти реальну, справедливу і тривалу мирну угоду, вони мусять змусити Путіна до цього, однозначно продемонструвавши, що країни-члени НАТО нададуть Україні всю необхідну підтримку для перемоги у війні, розв’язаній Росією.
Іншими словами, Президент США має прийняти беззаперечний підхід «мир через силу», щоб змусити Путіна припинити атаки на Україну та погрози Заходу. Будь-який інший підхід Путін сприйме як ознаку слабкості та використає її на своєму імперіалістичному шляху.
Фото AP