Поняття “Віртуальна реальність”

У культовому фільмі «Матриця» братів Енді і Ларрі Вачовські світ, в якому живе людство, створений комп’ютерами. “Що реально? Як ти визначиш реальність? Ти бачиш і чуєш, відчуваєш смак і запах – але це всього лише електричні сигнали, створені мозком », – так Морфиус, ватажок людей, що збунтувалися проти машин, визначає примарність поняття« реальність ».

Сучасні інженери докладають всіх зусиль, щоб фантазія стала реальністю. «Віртуальна реальність (ВР) – це середовище, задумана як реальна, змодельована за допомогою математичних алгоритмів і симулювати обчислювальною машиною», – говорить один із сучасних визначень ВР, сформульоване на початку 80 років XX століття. У 1970 році Айвен Сазерленд з Массачусетського технологічного інституту створив перший стереоскопічний шолом, який створював враження тривимірного простору. В середині вісімдесятих Майкл МакГріві удосконалив шолом і обладнав його спеціальними сенсорами, які відстежують рухи голови; в 1986 році Джерон Леньер сконструював першу електронну рукавичку. Інтерактивність (взаємодія) – одна з найважливіших рис, що характеризують віртуальну реальність; її джерело – кібернетична зворотний зв’язок, тобто керування машиною на підставі її фактичних, а не очікуваних дій. На сьогоднішній день представник такої реальності – гри FPP, наприклад, Doom або Quake, в яких гравець спостерігає світ очима героя. Також ВР – відомий засіб навчання, зокрема водіїв, пілотів і хірургів. У перших тренажерах використовувалася телевізійна техніка. Мініатюрна телекамера підвішувалася над макетом території, над якою «пролітав» літак, і змінювала положення відповідно до рухами штурвала. З розвитком комп’ютерних технологій сучасні тренажери можуть імітувати реальність майже ідеально. Захопившись такими технічними новинками, як синерама і тривимірне кіно, Мортон Хейліг сконструював «Сенсораму». Завдяки комбінації ЗD-зображення, стереозвуку, запахів і штучного вітру, користувач цього автомата міг відчути себе, наприклад, мотоциклістом. Сучасний тренажер – це дуже дорогий комплекс, що складається з механічної платформи, яка за допомогою гідравліки імітує рух літака в повітрі, і швидкодіючих комп’ютерів. На знімку – парашутний тренажер британських військово-повітряних сил вартістю близько 500 тисяч фунтів стерлінгів, застосовуваний для тренування екіпажів літаків радіолокаційної розвідки.
Розвага або спорт? Віртуальна реальність дозволяє гравцям, наприклад, в крикет або бейсбол, імітувати тренування. Можливо, в майбутньому відбір спортсменів в деяких видах спорту буде проходити як раз з використанням технологій Віртуальної Реальності.

Новини України