Академія кінематографічних мистецтв і наук оголосила масштабні зміни до правил вручення престижної премії “Оскар” – перед 98-ю церемонією, яка відбудеться 15 березня 2026 року. Одним із головних нововведень стало суворе правило для всіх членів журі: відтепер вони зможуть голосувати у номінації лише після того, як переглянуть усі фільми, що представлені у ній.
Відео дня
Це правило може кардинально змінити підхід до голосування в академії, яка довгий час дозволяла своїм членам обирати переможців у категоріях, навіть якщо вони бачили лише частину з номінованих стрічок. Так зване “голосування за знайомими іменами” або за “фільм, про який чули найбільше”, нарешті офіційно припиняється, повідомляє Variety.
Щоб мати право голосу у певній категорії, член Академії повинен переглянути всі номіновані фільми у цій категорії. Перевірка переглядів відбуватиметься через офіційну онлайн-платформу Academy Screening Room. Якщо фільм переглядали не через цю платформу, а, скажімо, на фестивалі чи приватному показі, виборець зобов’язаний буде заповнити спеціальну форму, вказавши дату, місце та обставини перегляду.
Цей процес уже діяв раніше для деяких категорій – наприклад, міжнародного повнометражного фільму або короткометражної анімації, – але тепер поширюється абсолютно на всі номінації. Академія заявляє, що нововведення має на меті зробити голосування більш обґрунтованим і чесним.
Інші важливі нововведення:
- Вперше в історії з’явиться номінація за досягнення в кастингу. Це визнання для кастинг-директорів, які працюють над підбором акторів. Спеціальна філія Академії сформує шорт-лист із 10 претендентів, а потім обере п’ятірку номінантів, які й змагатимуться за статуетку.
- Вперше видано офіційне керівництво щодо використання штучного інтелекту (ШІ) у кіновиробництві. Академія наголошує, що генеративний ШІ не впливатиме на можливість отримання номінації, але оцінюватися буде передусім людський творчий внесок. Інакше кажучи, якщо фільм створено за допомогою ШІ, це не плюс і не мінус, але важливо, наскільки в ньому відчувається авторський почерк людини.
- Розширено права міжнародних учасників. Тепер до розгляду у категорії “Міжнародний повнометражний фільм” можуть подаватися роботи режисерів зі статусом біженця або особи, яка має право на притулок.
- Змінено терміни подання фільмів до розгляду. Фільми, випущені з 1 січня по 30 червня 2025 року, мають бути подані до 10 вересня. А стрічки, що виходять у другій половині року, – до 13 листопада. Так Академія хоче уникнути плутанини, як це сталося минулого року, коли низку фільмів не встигли своєчасно зареєструвати.
- Короткі списки розширюються. У категорії “Найкраща операторська робота” вперше буде створено офіційний шорт-лист. Загалом тепер у 12 технічних категоріях діятиме система попереднього відбору.
- Зміни у музичних номінаціях. Термін подання пісень і саундтреків тепер раніший – відповідно, 15 жовтня і 3 листопада.
Раніше OBOZ.UA писав, що в “Оскар” додали ще одну категорію. Тепер за статуетку зможуть змагатися каскадери. Однак нововведення не варто чекати у 2026 році.
Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!