Луцька гінекологиня розповіла, як розпізнати рак шийки матки

Щороку на Волині виявляють майже 60 випадків раку шийки матки. Торік діагностували 63 випадки цієї недуги у волинянок, померла від онкозахворювання 41 жінка.

Значно знижують ризик захворіти регулярні огляди та вакцинація від вірусу папіломи людини, який є основною причиною захворювання, пише «Суспільне».

Про це розповіла лікарка-гінекологиня поліклінічного відділення Луцького пологового будинку Оксана Сметанюк. З її слів, вірус папіломи людини передається статевим шляхом.

«ВПЛ вражає ядро клітини, відбувається мутація і виникають передракові захворювання, дисплазії, які далі ведуть до раку. У групі ризику особливо від 21 до 29 років, це жінки, які активно живуть статевим шляхом. Є важливий фактор ризику – це жінки, які починають раннє статеве життя до 18 років, у яких зміна великої кількості партнерів, і це жінки, у яких є неліковані вогнища хронічної інфекції», – сказала лікарка.

Оксана Сметанюк зазначила, що на ймовірність зараження вірусом папіломи людини впливають й інші чинники, зокрема куріння, що ослаблює імунітет. З її слів, вакцинація – один зі способів профілактики. З січня 2026 року діє програма Міністерства охорони здоров'я щодо безплатної вакцинації дівчат віком від 9 до 14 років проти ВПЛ.

Обстежує в поліклінічному відділенні пологового будинку гінекологиня до 20 жінок щодня. Каже: щоразу виявляють передракові стани, і ці захворювання тривалий час можуть не мати жодних симптомів.

«Коли вже з’являються кров'янисті виділення, які можуть бути між менструаціями, які можуть бути надлишкові. Це контактні кровотечі під час статевого контакту і після – патологічні виділення, які можуть бути водянистого характеру з домішками крові. На більш пізніх стадіях з’являються такі скарги як тазові болі, утруднене сечовипускання, з кишківником можуть бути проблеми, може бути й набряк ніг», – каже лікарка.

 

Джерело

Новини України