Кілька тижнів, як у Львівській міськраді запрацював Офіс агломерації та розвитку громад. До попередніх завдань роботи з населеними пунктами Львівської МТГ додалися нові опції. Наперед проанонсую, що вже цього року будемо реалізовувати одну із програм, яку ще торік напрацювала наша команда на запит громад і за котру наприкінці 2024 року проголосували на сесії ЛМР. Про це трохи пізніше.
Зараз я як директорка нещодавно створеного Офісу планово відвідую населені пункти Львівської громади. Разом з мешканцями підсумовуємо зроблене та напрацьовуємо нові пріоритети. Вже відвідали Завадів, Гряду. На черзі – Зарудці та інші населені пункти. Формуємо перелік питань, які треба вирішити.
Що відзначила для себе. В обговоренні важливих питань громади мають брати участь не кілька мешканців, а більшість. Чому так краще, свого часу дуже промовисто це довів один із найвдаліших проєктів Львівської міської ради – Громадський бюджет міста. Коли мешканці визначали, розробляли та голосували за важливі для них проєкти, а Львівська міська рада фінансувала проєкти-переможці. Завдяки цьому було реалізовано сотні цікавих ідей. Зі створенням МТГ ця гарна практика встигла поширитися і на населенні пункти. І стала прикладом конструктивної співпраці влади і мешканців, коли у підсумку виграє вся громада. Та звісно, через повномасштабне вторгнення Громадський бюджет тимчасово заморозили.
Зрештою, саме це і було одним з завдань реформи децентралізації та створення в Україні територіальних громад – наділити їх більшими повноваженнями.
Коли 4 роки тому було створено Львівську МТГ, мабуть, найперші, хто відчув переваги цієї реформи – це освітні заклади. Зокрема і через самообслуговування в бухгалтерському відношенні, коли на місцевому рівні школи отримали право самостійно вирішувати нагальні для них питання.
Початок роботи Львівської МТГ припав на складний період. Спочатку ковід, потім війна, скорочення бюджету та інші наслідки воєнного стану, зокрема і вже загадане замороження Громадського бюджету та реалізацію проєктів-переможців. Та попри такі обставини, зробили чимало.
Громаду Рудно забезпечили якісною питною водою – підключили до централізованого водопостачання від «Львівводоканалу». Ще один масштабний проєкт із забезпечення громади якісною питною водою завершили в Дублянах. До цього містечко понад десятки років не мало якісної питної води.
Запрацював відкритий доступ до усіх рішень сесій колишніх сільських та селищних рад. Тепер з рішеннями сесій своєї громади можна ознайомитися на сайті ЛМР. Для більшості мешканців приєднаних громад ця послуга доступна вперше. Адже політика публічності та відкритості в органах місцевого самоврядування працювала не скрізь.
У кожній громаді було створено офіційні представництва міської влади – ними стали офіси громад. Окремі служби, як до прикладу «Львівводоканал», раз на тиждень проводять в офісах прийом мешканців. Залежно від запиту таку можливість надають й іншим службам.
Разом із ЦНАПами офіси надають всі необхідні адмінпослуги. Частини з впроваджених адмінпослуг раніше не було. Повноваження офісів розширюють: до понад 100 існуючих послуг додано низку нових. Наприклад, запрацювала процедура надання дозволу на порушення благоустрою. Торік вперше у населених пунктах Львівської громади встановили фотопастки. Завдяки цьому зменшилася кількість стихійних сміттєзвалищ, вдається виявляти сміттєвих порушників.
У громадах запрацювали поліцейські офіцери, які мають більше повноважень, ніж дільничні інспектори – забезпечують охорону громадського порядку, стежать за дотриманням правил дорожнього руху та за порушенням благоустрою.
Освіта та культура у громадах стали пріоритетними напрямками. Всі навчальні заклади приєднаних громад отримали комп’ютерну техніку, інтерактивні панелі, оновили бібліотечний фонд, зроблено сучасні ремонти санвузлів. Тільки в ремонти приміщень навчальних закладів у Зарудцях та Зашкові, у закупівлю техніки Львів вклав понад 5 млн грн. І це, не враховуючи зарплат для вчителів та видатків на утримання шкіл.
Ще понад 10 млн грн було інвестовано у благоустрій цих сіл. Це і поточний ремонт доріг, і все, що пов’язано з їхнім утриманням. І облаштування зовнішнього вуличного освітлення. Воно було в різному технічному стані, а подекуди – взагалі відсутнє. Буквально днями, на прохання мешканців та за сприяння офісу громади у Лисиничах ЛКП «Львівсвітло» освітило частину ще однієї вулиці. Цього разу в Підбірцях. Там поставили електроопори і підключили освітлення.
У Зарудцях торік облаштували вуличне освітлення на частині вулиць Зеленої-Замкнутої-Франка. Для цього працівники ЛКП «Львівсвітло» встановило 15 електроопор з економними LED-лампами. Тож освітили також кінцеву зупинку рейсового автобуса та Парк Героїв.
Одне слово, робимо в межах можливого, зважаючи на воєнний стан та обмеження, бо усі вільні кошти міська рада скеровує на підтримку військових.
Наразі щодо Завадова, де вже відбулася зустріч з громадою, Зарудців та Зашкова, тривають перемовини з перевізниками, щоб збільшити кількість рейсів у ці села. Зараз тут курсують два автобусні маршрути – № 58 і № 59. Попри те, що маршрути не є прибутковими, ми домовилися про збільшення рейсів і представили на зборах у Завадові оновлений графік руху.
Врегульовуємо у правовому полі питання оплати за водопостачання. Бо вода з крану не може бути безкоштовною. Зрештою, ми оплачуємо не за воду, а за послугу. А це електроенергія для роботи насосів, ремонт, обслуговування трубопроводів – все те, що забезпечує стабільний і зручний доступ води у будинки. Без цього водоканал не зможе підтримувати мережу у належному стані.
«Львівводоканал» подбав, аби населені пункти депресійної лійки отримували воду за пільговими тарифами, а саме майже удвічі дешевше, ніж у Львові. Кілька місяців тому запустив процедуру публічного договору. Вважаю, що питання оплати за послугу водопостачання – це і питання відповідального споживання. Відколи у Львові почали обліковувати воду, мешканці скоротили її використання утричі. В деяких селах воду використовують у кілька разів більше, ніж це є у Львові.
Вже найближчим часом розпочнемо реалізовувати програму ремонту ґрунтових доріг, яку напрацював наш колектив. Це був один із основних запитів мешканців населених пунктів Львівської громади. За це вже проголосували і на сесії ЛМР. Депутати зробили це без жодних вагань з огляду на важливість цього питання для людей.
Війна поставила на паузу та змінила чимало наших планів, пріоритети. Водночас підсвітила інші моменти – зараз, як ніколи, важливо чути один одного і конструктивно вирішувати проблеми. Це все про співпрацю та єдність в ці непрості часи. Зрештою, така бажана перемога без цього неможлива.