Насправді варіантів під’єднання монітора до комп’ютера є чимало, від застарілого VGA до сучасного швидкісного Thunderbolt. У тій чи іншій комбінації всі вони використовуються, тому так важливо знати, які відеоінтерфейси є актуальними.
VGA
Здавалося б, аналоговим пристроям в еру мікроелектроніки місця вже не залишилося, але це не так. Чудовий приклад — інтерфейс VGA, який і досі є в недорогих моделях нових моніторів. Як не дивно, але він здатен підтримувати роздільну здатність Full HD, що для комп’ютерних дисплеїв є доволі гарним показником. Щоправда, новий комп’ютер навряд чи буде мати такий роз’єм, але перехідник VGA дає розв’язати й цю проблему.
DVI
Цей відеоінтерфейс розроблявся як заміна VGA. Він має і аналоговий, і цифровий варіанти виконання, підтримує кращу роздільну здатність (2560х1600 пікселів на частоті оновлення 60 Гц), але здатний передавати тільки відеосигнал, без аудіокомпоненти. Але для комп’ютерів це не надто актуально — чимало сучасних моніторів не має вбудованих динаміків.
HDMI
Найпоширеніший сьогодні інтерфейс, який зустрічається у великій кількості пристроїв, вироблених в останні 10–15 років. Має декілька версій (остання — 2.1) та формфакторів (стандартний, mini, micro). Різні версії сумісні між собою, але більш ранні мають меншу швидкість передавання даних.
HDMI 2.1 підтримує роздільну здатність до 10К (0240х4320), частоту до 120 Гц, 10–12-бітне кодування кольорів та технологію HDR.
DisplayPort
Має ще кращі характеристики, ніж HDMI. Актуальна версія 2.1а має такі параметри: роздільна здатність до 16К (15360х8640), максимальна частота 240 Гц, швидкість передавання даних до 96 ГБ/с.
Інтерфейс може транслювати одним кабелем декілька відеопотоків, підтримує технологію адаптивної синхронізації (автоматично вибирає оптимальну робочу частоту для монітора та відеокарти). Дуже популярний варіант серед геймерів.
USB-C
Цей знайомий усім власникам смартфонів інтерфейс, як виявляється, може не тільки передавати дані та заряджати гаджети, але й транслювати звук та відео, використовуючи протокол DisplayPort.
Але материнська плата ПК чи мобільного пристрою має підтримувати режим DisplayPort Alt Mode. Наразі його підтримка гарантована і в інтерфейсах Thunderbolt версій 3/4 та USB 4, може також траплятися в USB 3.2 Gen 2.
Який роз’єм кращий, залежить від того, яким чином ви будете використовувати монітор. Якщо для ігор, то краще орієнтуватися на HDMI чи DisplayPort, для офісного та домашнього використання достатньо HDMI 1.4, але все буде працювати й на DVI чи VGA.
Якщо планується під’єднати монітор до ноутбука, краще вибирати монітор, оснащений портом USB-C: він вміє одночасно передавати аудіо та звук і заряджати лептоп, який повинен мати режим DisplayPort Alt Mode.