Лавки є універсальними елементами садового та паркового декорування. Призначення сучасних лавок — не лише відпочинок людей, а й прикраса ділянки або майданчика. Стилістично та органічно виглядають такі елементи, якщо їх форма та дизайн доповнюють стиль конкретної зони, садового, або ж міського ансамблю.
Лавка паркова та лавка, встановлена у власному саду, можуть суттєво відрізнятися. Все залежить від архітектурного вигляду ділянки та функціональних вимог до елементу. Як правильно вибрати необхідну конструкцію та на що звернути увагу, розбиратимемося далі.
Види лавок
Зазвичай лавки встановлюються вздовж садових доріжок, паркових алей, на зупинках та на прибудинкових майданчиках. Сучасні лавки вирізняє привабливий зовнішній вигляд, вони доречно виглядають як у місцях спокійного відпочинку, так і поблизу кафе та спортивних майданчиків. Лавка лофт при цьому може стати не лише функціональним, але й стилістичним елементом території. Найбільш поширеними матеріалами для виробництва вуличних лавок є:
- чавун — масивний, довговічний та міцний, чавун використовується у поєднанні з іншими елементами;
- дерево — визнаний екологічний, безпечний та надійний матеріал, за правильної обробки стійкий до УФ проміння та температурних перепадів;
- бетон — економічний, стійкий до атмосферних явищ та простий матеріал, що витримує значні навантаження;
- сталь — простий в обробці, відносно доступний варіант, особливо в міксі з іншими матеріалами.
Вуличні лавки як правило, мають зручне місце посадки, анатомічну спинку, цікавий дизайн та поєднують красу, надійність, функціонал, стійкість та практичність.
Вибір лавки
Основним напрямком при виборі лавки стає місце та мета її розташування. Залежно від території можна купити лавку для вулиці, що слугуватиме довгі роки. Основні аспекти, які варто враховувати:
- Біля історичних та архітектурних будівель, музеїв та в міських парках доречними стануть чавунні масивні лавки. Елементи антикварного стилю в таких місцях не тільки виглядають доречно, але й сприяють тривалій експлуатації, оскільки є антивандальними, міцними та надійними.
- На прибудинковій території сучасного житлового кварталу найбільш конструктивними стають сталеві лавки в стилі хай-тек. Металеві лавки також стають ідеальним рішенням для облаштування вокзального залу очікування, зони відпочинку біля водойм.
- Лавка для школи та міського скверу може бути як бетонна, так і дерев’яна, найкращим варіантом визнані мікси сталі та натурального дерева.
- На території приватного будинку може бути встановлена лавка дерев’яна зі спинкою, стилістично гарно виглядає композиційне поєднання дерева з сталевою або чавунною основою.
- На зупинках громадського транспорту, біля торгових центрів та вздовж алей доречна лавочка без спинки. Найчастіше в таких зонах користування передбачає тимчасовий відпочинок.
Конструкційні особливості, що варто враховувати
Сучасні технології виробництва дозволяють виконати будь-які забаганки замовників. Отож, при виборі лавки можна створити унікальні та індивідуальні архітектурні ансамблі. За конструкцією лавка може бути:
- модульною, яка дозволить змінювати місце та порядок розташування окремих елементів;
- багатофункціональною, наприклад, з місцем для встановлення розеток або зарядок для телефонів чи самокатів;
- ергономічною, якщо необхідно врахувати відпочинок відвідувачів літнього віку;
- стилістичною та індивідуальною, як варіант, розміщеною навколо дерева.
Що ще врахувати при виборі лавки? Насамперед розмір — у громадському місці необхідно залишити достатньо вільного місця для зручності пішоходів та подбати про міцність конструкції. До того ж такі лавки повинні мати посадкове місце на декілька людей, отже, розмір не може бути мінімальним.
У санаторіях та відпочинкових зонах у лікарнях, реабілітаційних центрах і т.п. варто встановлювати лавки зі зручними спинками та сидінням. Це може бути модель на сталевій або чавунній основі з дерев’яними елементами.
Не важливо, де буде встановлена лава, в школі, дитячому майданчику, лікарні, міському парку, дворі ЖК, набережній чи навіть пляжі – в першу чергу вона має бути комфортною та безпечною.