Вітамінами називають групу низькомолекулярних органічних сполук з високою біологічною активністю. Загалом класифікують 13 вітамінів, нестача яких негативно впливає на самопочуття людини. Але для повного розуміння варто розрізняти два поняття: авітаміноз та гіповітаміноз.
Першим терміном заведено класифікувати глибоку нестачу окремого вітаміну або цілого ряду корисних речовин. Гіповітаміноз своєю чергою — це часткова нестача якогось вітаміну, яка виникає через порушення його надходження або витрати в організмі. Загалом обидва стани доволі небезпечні. Втім варто розуміти, що повна відсутність корисних елементів виникає в жителів країн третього світу, де люди страждають на хронічний алкоголізм, недоїдання тощо. Загалом в повсякденному житті ми найчастіше стикаємось саме з проблемою гіповітамінозу.
Гіповітаміноз: причини та лікування
Найчастіше гіповітаміноз виникає через недостатнє надходження вітамінів з їжею, неправильно підібраний раціон. Загалом він переважно розвивається у дітей в активний період росту. Втім і дорослі дуже часто стикаються з такою проблемою через певні обмеження в їжі через релігійні або поведінкові особливості. Гіповітаміноз може виникати внаслідок ряду захворювань шлунково-кишкового тракту.
Висока потреба у вітамінах розвивається у жінок в період вагітності та лактації. Загалом можна сказати, що гіповітаміноз є попередником авітамінозу. Тому не варто залишати такий стан на самоплив, оскільки надалі він може призвести до ще серйозніших проблем.
Тривалий дисбаланс вітамінів в організмі може призвести до тяжких наслідків: пригнічення діяльності окремих систем організму чи поліорганної недостатності. Про часткову нестачу вітамінів можуть свідчити проблеми зі шкірою, волоссям, перепади настою, загальне відчуття втоми, а також збільшення кількості захворювань порівняно з аналогічним періодом до цього.
За наявності подібних проблем варто обов’язково проконсультуватись із лікарем. Окрім ретельного огляду, як правило, він призначає діагностичні дослідження, на основі яких приймає рішення про призначення вітамінних комплексів. Вони допомагають швидко й ефективно досягти балансу корисних елементів в організмі. Також дуже важливо скорегувати щоденний раціон і спосіб життя.
Причини виникнення авітамінозу та шляхи розв’язання проблеми
Авітаміноз зазвичай не виникає раптово. Глибока нестача вітамінів виникає через ряд причин, серед яких:
- недостатнє споживання корисних речовин з їжею, в тому числі через релігійні заборони або прихильність до веганства;
- гельмінтози;
- наявність інфекційних та хронічних захворювань, в тому числі харчові алергії та цукровий діабет;
- надмірне вживання вуглеводів у їжу, а також нестача білка;
- тривалий прийом лікарських засобів, особливо антибіотиків;
- підвищена фізична та нервова напруга;
- різке зниження якості харчових продуктів, які людина щодня вживає у їжу;
- дефіцит ультрафіолету;
- пристрасть до шкідливих звичок.
У кожної людини можуть виникати індивідуальні симптоми авітамінозу. Втім зазвичай повний дефіцит вітаміну проявляється у вигляді нездужання, втоми, порушень сну, проблем з продуктивністю праці, погіршень стану шкіри, волосся та нігтів, а також проблем з імунною системою, через що виникають часті застуди або інфекційні захворювання.
Уникнути авітамінозу дозволяє чітко продуманий раціон. Він має включати продукти, які є джерелом вітамінів та мінералів. Не варто забувати, що важливе значення має і спосіб приготування, оскільки при смаженні найчастіше руйнуються корисні речовини. Загалом варто дотримуватись таких правил:
- відмовитись від вживання шкідливих продуктів та фастфудів;
- заморожені продукти не варто зберігати занадто довго, адже вміст нутрієнтів суттєво знижується;
- варити та тушкувати страви варто в мінімальній кількості води;
- вживати фрукти та ягоди зі шкіркою, оскільки нутрієнти зазвичай містяться саме в ній.
Краще наповнити свій раціон великою кількістю зелені, фруктів, овочів та злаків. Не слід забувати й про кисломолочну продукцію. Після консультації з лікарем можна додатково вживати харчові добавки. Наприклад, вітамін С від перевірених брендів дозволяє підтримувати роботу імунної системи, а вітаміни групи В дуже корисні для веганів.