За інформацією: Суспільне Хмельницький.
Уривки з фільмів, які знімали на Хмельниччині у 1990-2012 роках, 2025. Суспільне Хмельницький
Найпопулярнішими локаціями на території Хмельниччини з кінця XX століття по 2021 рік стали Палацово-парковий ансамбль "Самчики" на схід від Старокостянтинова, історичні будівлі Кам’янець-Подільського національного музею-заповідника, особливо Стара Фортеця, село Лісоводи Городоцької територіальної громади, село Гута-Блищанівська Дунаєвецької міської громади та територія Національного природного парку "Подільські Товтри" на схилах річки Дністер.
По це Суспільне Хмельницький розповів режисер, член "Української кіноакадемії", засновник Міжнародного кінофестивалю "Бруківка" Андрій Заєць.
За його словами, з початку 1990 по 2001 роки український кінематограф в основному був на паузі. Українські кіностудії та рейтингові телеканали займалися продукцією з російськими продакшнами.
"Богдан-Зиновій Хмельницький"
Стоп-кадр з фільму “Богдан-Зиновій Хмельницький, який знімали у Кам’янці-Подільському, 2022. Андрій Заєць
У 2002 році в Києві та Кам’янці-Подільському режисер Микола Мащенко почав виробництво серіалу про історичні події Хмельниччини 1648-1957 років та про особисте життя Гетьмана Богдана Хмельницького.
"Проте від зйомки серіалу, режисеру довелося відмовитися через брак фінансування. Таким чином було скомпоновано односерійний фільм під назвою "Богдан-Зиновій Хмельницький", який побачив широкі екрани вже у 2006 році. Головну роль у фільмі виконав Микола Мордвинов, а роль польського короля Яна Казимира зіграв актор Сергій Джигурда".
"Тато"
Стоп-кадр з фільму “Тато”, який знімали на Хмельниччині у 2003 році. Андрій Заєць
Влітку та восени 2003 року в старому місті Кам'янця-Подільського знімався російський драматичний фільм "Тато" за мотивами п'єси Олександра Галича "Матроська тиша" режисера Володимира Машкова.
"За своє підтримання політики Путіна, щодо агресії Росії до України Володимир Машков є фігурантом багатьох міжнародних санкційних списків, а у травні 2023 року СБУ повідомила Машкову про підозру".
"Дев'ять життів Нестора Махна" та "Прорвемось"
Стоп-кадр з фільму “Дев’ять життів Нестора Махна”, який знімали у Кам’янці-Подільському, 2005. Андрій Заєць
У 2005 році Кам'янець-Подільський приймав одразу дві знімальні групи. Першою була команда телевізійного історичного серіалу "Дев'ять життів Нестора Махна" режисера Миколи Каптана про життя українського анархіста Нестора Махно.
Стоп-кадр з фільму “Прорвемось”, який знімали у Кам’янці-Подільському, 2005. Андрій Заєць
Другою була команда українського бойовика "Прорвемось" режисера Івана Кравчишина. Події фільму відбувалися під час Помаранчевої революції. Сцени знімались на вулицях старого міста у Кам'янці-Подільському.
"Тарас Бульба"
Стоп-кадр з фільму “Тарас Бульба”, який знімали у Кам’янці-Подільському та Хотині, 2009. Андрій Заєць
2007 рік запам’ятався мешканцям Хмельниччини виробництвом неоднозначного російсько-українського історичного фільму 2009 року режисера Володимира Бортко "Тарас Бульба" за мотивами однойменної повісті Миколи Гоголя.
"Батальні сцени, яких у фільмі налічується п'ять, знімалися в основному в Кам'янці-Подільському та Хотині. В окремих сценах фільму брали участь понад 1000 учасників масових зйомок, 150 коней і близько 100 каскадерів, а одним із консультантів фільму став голлівудський продюсер Нік Павелл, який працював над фільмом "Хоробре серце". У російсько-українському прокаті фільм зібрав майже 20 мільйонів доларів та став найкасовішою екранізацією української класики".
22 грудня 2014 року Державне агентство України з питань кіно відмовило фільму у прокатному посвідченні за викривлення історичних подій, фальсифікацію та дискредитацію української національної ідеї та загальну антиукраїнську спрямованість.
"Зачароване кохання" та "Той, хто пройшов крізь вогонь"
Стоп-кадр з фільму “Той, хто пройшов крізь вогонь”, 2008. Андрій Заєць
У 2007 році в палацово-парковому ансамблі "Самчики" телеканал "Інтер" відзняв декілька сцен для 62-серійної містичної мелодрами “Зачароване кохання”.
2008 рік можна вважати за точку відліку, коли з’явилось поняття "Нове українське кіно", адже продюсер Володимир Філіппов та режисер Михайло Іллєнко почали виробництво драми "Той, хто пройшов крізь Вогонь" з бюджетом 16 мільйонів гривень, з яких 10 мільйонів гривень виділило Держкіно України. Частину фільму було знято в місті Кам’янець-Подільський.
У фільмі розповідається доля хлопця з Полтавщини Івана Додоки, що стає радянським військовим льотчиком, героєм Радянського Союзу. Але доля складається так, що йому доводиться пройти німецький полон, радянські табори, і зрештою, волею долі, потрапити до Канади, де він стає вождем тамтешнього індіанського племені.
"Той, хто пройшов крізь вогонь" отримав Гран-прі ІІІ Київського міжнародного кінофестивалю, спецдиплом журі та приз Гільдії кінознавців і кінокритиків "Слон" відкритого фестивалю кіно країн Латвії, Литви та Естонії на "Кіношок-2012". Фільм вийшов в український прокат 2 лютого 2012 року.
"Іван Сила"
Стоп-кадр з фільму “Іван Сила”, який знімали у Кам’янці-Подільському, 2012. Андрій Заєць
2012 року продюсер Володимир Філіппов, відомий актор та режисер Віктор Андрієнко повертаються до Кам’янця-Подільського для знімання декількох ключових сцен дитячого фільму "Іван Сила". Стрічку було знято за книгою 2009 року Олександра Гавроша "Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу".
"У фільмі йдеться про незвичайну історію життя Івана Фірцака, який народився в червні 1899 року в селі Білки Іршавського району на Закарпатті. У 18 років він став артистом чехословацького цирку і побував у 64 країнах світу, дивуючи всіх своїми перемогами. Він був чемпіоном Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби, чемпіоном Європи з культуризму. За неймовірну силу він отримав прізвисько Іван Сила — Кротон".
Бюджет стрічки склав понад 15 мільйонів гривень, і на 100% була профінансована Держкіно України. Стрічка отримала премію Лесі Українки у номінації "Найкращий фільм для дітей та юнацтва".