Понеділок, 16 Травня

Доступне житло для переселенців: сайт

Доступне житло для переселенців: сайт

У 2014 році Україна зіткнулася з тим, з чим і не припускала зіткнутися: на суверенну державу напало іншу державу, північно-східний сусід виявився підступним ворогом, якого тільки можна уявити. Скориставшись нестабільну внутрішньополітичну ситуацією в Україні, Росія вчинила акт агресії. В березні місяці 2014 року було анексований Кримський півострів з порушенням не просто всіляких міжнародних норм і законів, але навіть з порушенням усіх людських норм моралі і ведення бойових дій.

На півострів висадилися військові без розпізнавальних знаків. Весь хвалений героїзм Росії і «російського солдата» розбився об стіну реальності: підло і низько була захоплена територія суверенної держави. А щоб напевно «зелені чоловічки» були в безпеці, вони не гребували навіть прикриватися мирними жителями півострова.

Однак, Крим вдалося анексувати малою кров’ю. Такий же сценарій Кремль хотів реалізувати і на південному сході України, розгойдуючи ситуацію зсередини. Але українці проявили тверду громадянську позицію і не піддалися на провокації. І тільки кілька прикордонних районів Донецької та Луганської області не витримали натиск «російської весни». На Донбасі почалася активна військова фаза протистояння, яку офіційно назвали антитерористичної операцією.

Будь-які військові дії мають дуже жорстокий побічний ефект – біженці. Україна зіткнулася з явищем вперше за всю свою сучасну історію, коли почала приймати перших внутрішніх біженців.

Прифронтові області приймають біженців з Донбасу

Весна і літо 2014 року стали найактивнішими в плані ведення бойових дій. Підтримувані Кремлем проросійські сепаратисти і терористи добре забезпечувалися зброєю, в тому числі і великокаліберної артилерією. Україна також задіяла Збройні сили для захисту територій від подальшого просування проросійських сил вглиб території. На лінії фронту опинилися сотні населених пунктів, десятки великих міст. Жителі змушені були буквально втекти з-під куль і снарядів, залишивши свої домівки, ледве встигнувши взяти документи і гроші.

Першими біженців брали сусідні з Донецької та Луганської області – Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Київська. Потрібно тільки уявити ті реалії, з якими зіткнулися всі без винятку. Біженці, які приїжджають в чуже місто, не знаючи, до кого звернутися за допомогою, як оплатити проживання або де дістати контакти юристів або інших консультантів. Стихійно за допомогою волонтерів та небайдужих українців організовуються пункти прийому гуманітарної допомоги – люди привозили не тільки одяг і побутову хімію, були відомі випадки, коли з магазинів побутової техніки привозили нові мікрохвильові печі, праски, фени та навіть холодильники.

З якою найбільшою проблемою зіткнулися переселенці і держава?

Поступово стихійні пункти допомоги біженцям стали обзаводитися офіційними статусами, підключилася держава. При багатьох міністерствах почали формувати робочі групи і, навіть департаменти з питань біженців, вони отримали статус внутрішньо переміщених осіб.

Однак, і до війни в Україні завжди спостерігалися непомірно високі ціни на нерухомість – і оренда, і продаж. Для оренди житла в великому місті доводилося викладати від 5 тис. Грн в середньому. З початком війни ціни почали підніматися з-за економічної кризи. І виникла проблема надання житла тим, хто приїхав зі сходу, чиє житло виявилося на лінії фронту або окупованих територіях.

Безумовно, багатьох в екстреному порядку стали селити по гуртожитках, але глобально на вирішення проблеми це не вплинуло. Були потрібні рішення на рівні держави, проблему потрібно було переносити в юридичну площину в терміновому порядку.

Так, Верховна Рада внесла зміни в закон «Про запобігання впливу світової фінансової кризи» від 2008 року. Згідно зі змінами, люди, які мають статус тимчасово переміщених осіб (ВПО) отримують від держави 50% компенсації вартості житла за програмою «Доступне житло».

Також люди, які отримали статус ВПЛ, мають право на отримання щомісячної адресної допомоги від держави в якості компенсації за оренду житла. Розмір компенсації визначається ситуативно.

Програма «Доступне житло» для переселенців

Дана програма працює в Україні вже давно. Вона реалізується за підтримки Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву. У даного Фонду є спеціальний сайт, на якому можна ознайомитися з усіма нюансами програми.

К сожалению, там нет отдельной закладки «Для переселенцев». Но в каждой графе имеется подробная информация о том, для кого действует программа, как стать участником, какие документы подавать. В некоторых разделах говорится о том, что особое преимущество имеют переселенцы с Донбасса.

Інші нормативні акти для ВПЛ

Внутрішні переселенці також зіткнулися з низкою інших проблем, коли знадобилося створення окремих нормативно-правових актів. Наприклад, виплата пенсій та інших соціальних виплат. Нашими законами такі виплати здійснюються за місцем прописки громадянина.

Тому, Кабмін видав постанову «Про здійснення соціальних виплат тимчасово переміщеним особам», згідно з яким виплати здійснюються за місцем фактичного проживання одержувача соціальної виплати.

Біля лінії розмежування працюють мобільні пункти, де можна отримати пенсію та інші соціальні виплати, якщо людина, наприклад, змушена проживати на тимчасово окупованих територіях. Однак, щоб перетнути лінію розмежування, необхідно оформляти спеціальний пропуск через сайт Служби безпеки України.

Оскільки ситуація на Донбасі залишається напруженою, а кінець війни ще не близький, багато, які виїхали з Донбасу, влаштувалися в інших містах і селах України, обзавелися своїм бізнесом і навіть змогли купити житло.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *