У Львові реалізується один з найскладніших проєктів з управління твердими побутовими відходами: комплексна рекультивація Грибовицького полігону. Площа якого – 38 га, що майже дорівнює площі Горіхового гаю у Львові.
У полігоні було накопичено орієнтовно 14,3 млн тонн відходів, експлуатувався він з 1957 року. Саме тому був потрібний комплексний підхід з вирішення цієї проблеми.
Зараз, це перший в Україні полігон закритого типу, який рекультивований по європейських практиках. Ми завершили технологічну першу фазу рекультивації, і розпочали зараз роботи ІІ біологічної фази.
Ми – першопрохідці, тепер Львів може поділитися досвідом з іншими громадами, викликами, з якими ми стикнулися в процесі реалізації рекультивації.
Більшість громад в Україні мають однакові проблеми: що робити зі сміттям, що робити з полігонами. Бачимо зараз, стільки стихійних сміттєзвалищ по всій країні. Ми запрошуємо представників інших громад до нас, ми радо розкажемо усі кроки для розв’язання цих задач.
Роками в тілі полігонів утворюється небезпечний фільтрат, який як отрута потрапляє в ґрунти і забруднює навколишнє середовище.
Рекультивація – це європейська практика відновлення ділянок, де знаходиться сміття. Декілька цифр про рекультивацію Грибовицького полігону:
- очищено 450 тис. м3 фільтрату;
- переміщених 596 тис. м3 мас сміття;
- площа ізоляційних матеріалів – 259 тис. м3
- довжина труб відведення полігонного газу – 3051 м;
- переміщено 58 тис. м3 забрудненого мулу з озер відстійників фільтрату;
- протяжність лотків системи водовідведення – 2877 м;
- протяжність труб системи відведення фільтрату – 1981 м;
- обʼєм завезеного ґрунту поверх відходів – 110 тис м3.
Цей масштабний проект також став можливим завдяки співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку та Європейським інвестиційним банком.
Більше 2,6 млн кВт/год електроенергії в рік генерує станція дегазації на Грибовицькому полігоні. Далі – електроенергія надходить в українську мережу. Згідно з чинного законодавства України, кожен полігон ТПВ повинен проводити дегазацію. Тож на смітті місто може заробляти.
Нам також пощастило з підрядником GOKSIN INSAAT. Вони, свого часу, не припиняли роботи навіть коли не було фінансування, чи через повномасштабне російське вторгнення в Україну. Ця компанія у своїй практиці реалізувала близько 100 таких проектів. В Україні – це другий полігон, де здійснюється рекультивація, бо у 2018 вже виконані роботи у Дергачах, Харківської області.
Під час ІІ фази рекультивації ми плануємо зробити:
- влаштувати шар дренажного покриття на куполі, схилах та терасах полігону;
- влаштувати шар ґрунту для висадження багаторічних трав;
- на всій площі полігону, а також на площі прилеглих порушених землях висадити багаторічні трави.
Скоро запросимо львівʼян на толоку з висадки зелених насаджень.